| sorin2407 a întrebat:

Am un Golf 4 la care am incuietoarea de la usa soferului stricata iar din cauza asta masina se incuie singura (de obicei cand incerc sa deschid usa din interior). Se incuie si in mers sau pur si simplu cand este parcata. Intrebarea mea este daca pot sa opresc/dezactivez inchiderea centralizata astfel nu s-ar mai inchide toate usile. Nu am inchidere din cheie si trebuie sa deschid masina de la usa de pe partea dreapta si incuietoarea aceea da semne de "oboseala". Iar daca se strica si incuietoarea aceea nu o sa mai am cum sa deschid masina.

3 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Nu mai bine mergi tu si schimb inchietoarea de la sofer? Si uite asa scapi de toata problema.
Ca daca dezactivezi inchiderea centralizata si prin minute se strica si incuietoarea (yala) din partea dreapta o sa ramai pe langa masina si o sa te intreb pe care geam il spargi...
Asa ca mai bine strangi 200-300 de lei, mergi si cumperi o incuietoare de la dezmembrari sau eventual noua, apoi mergi la cineva care se pricepe sa ti-o monteze si uite asa ai rezolvat toata problema.

| sorin2407 explică (pentru OldSoul):

Vreau ca dezactivarea inchiderii sa fie ceva temporar si in acelasi timp preventiv. Abia m-am angajat deci o luna de zile nu am bani (am 19 ani).

Daca dezactivez inchiderea centralizata cum as putea sa raman pe din afara?

| OldSoul a răspuns (pentru sorin2407):

Stai calm ca nici dezactivarea inchiderii centralizate nu e asa de usor de efectuat, poate doar sa o fentezi si sa scoti mufa din "incuietoare" dar in cazul asta trebuie sa desfaci toata portiera.
Acele incuietori, sau mai bine spus yale nu sunt chiar atat de simple pe cat crezi tu, cum nici inchiderea centralizata nu e, are destule contacte si in unele cazuri acestea cedeaza astfel incat nu mai raspund comenzilor, acum cu cheia ar trebui sa o poti incuia si descuia manual indiferent de ce defecte are yala, asta doar sa ai butucul bun.