| maphiotul a întrebat:

Salut.
Care aveti aparat de aer conditionat portabil mai mic in mașină cu alimentare la usb, ce parere aveti despre el?
Face față, nu curge condensul prin mașină?
Mersii.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Da.
Dupa 2-3 ore tot trebuie sa va opriti, atunci se aeriseste cabina, la deschiderea usilor.
Aparatul trebuie folosit la inaltimea picioarelor (fata-dreapta), in nici un caz la nivelul capului, chiar daca e foarte cald!

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu exista aer condiționat cu alimentare la USB si nici un fel de aparat astfel alimentat nu va putea face față la a schimba perceptibil temperatura dintr-o masina, in sus sau in jos. Altfel, cu 5 din astea si un incarcator de telefon mi-as incalzi sau raci locuinta, aproape gratis.

Bula
| Bula a răspuns:

"Aparat de aer conditionat. la USB". Si sa nu fie nici condens! laughing
Adica un fel de Perpetum Mobile ecologic. big grin
1. Portul USB functioneaza cu curent mic (sub 1A), suficient doar pentru un ventilator mic (tip sursa PC).
2. Aerul conditionat recircula agentul de racire ("freonul") in circuit inchis si ocupa mult spatiu (din acest motiv se monteaza in afara cabinei masinii).
3. Modaliatea de racire (la care probabil te gandesti) functioneaza prin evaporarea fortata al pei, care produce vapori de apa si implicit si condens (daca nu este aerisit/uscat periodic, la timp.

Acest ultim sistem de racire (3) se poate folosi intr-o masina, cu conditia ca, la intervale de cateva ore cabina sa fie aerisita, sa se usuce.
Se gasesc asemenea aparate (chiar se face reclama la TV - Teleshoping) care sunt portabile, cu baterie reincarcabila si 3 trepte de viteza /racire.

| maphiotul explică (pentru Bula):

Da,exact la punctul 3 ma refer.
Ar fii ok?

| maphiotul explică (pentru Bula):

Ok.mersiihappy

| Bula a răspuns (pentru maphiotul):

Da.
Dupa 2-3 ore tot trebuie sa va opriti, atunci se aeriseste cabina, la deschiderea usilor.
Aparatul trebuie folosit la inaltimea picioarelor (fata-dreapta), in nici un caz la nivelul capului, chiar daca e foarte cald!