| bibi5961 a întrebat:

care este cel mai bun targ auto din Romania? sa fie si mare sa am de unde alege si sa fie cu masini bune, nu vandute de samsari (gen targul auto vitan-Bucuresti). dau funda. multumesc!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cel mai bun targ de masini rulate pentru Romania este Germania laughing
In rest, prin tara te orientezi spre cele apropiate tie. Eu de pilda stau in partea de nord a Romaniei, si procedez cam asa: pentru cumparare merg in Bistrita, Cluj, Mures si chiar Gorj, iar pentru vanzare Radauti, Suceava, Botosani.
In targurile auto 98% din vanzatori sunt samsari, iar masinile au km dati inapoi, mai ales cele aduse, sunt cosmetizate la maxim (ceara pe caroserie la greu), iar anunturile si vanzatorii sunt mincinosi. Trebuie sa stii sa cumperi o masina ca sa nu iei teapa, de aia se merge cu un mecanic (unul cu experienta in targuri, nu un surubache de Dacii) pentru a cumpara.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cel mai bun targ de masini se afla in showroom-uri unde exista seriozitate maxima, masini de calitate si preturi pentru toata lumea. Inclus vine cu o garantie stabilita de showroom si actele in regula. Fara sa mergi la srpciv sa mai ai de furca cu plati si schimb de acte.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Toate targurile auto sunt pline de samsari, ai sanse mai mari sa gasesti anunturi corecte pe net decat in targuri

| AliLina2 a răspuns:

Pai cele mai bune si mai mari sunt la Zalau, Cluj si Targu Secuiesc.Acolo toate masinile au km reali, nu au fost lovite niciodata si merg perfect. Locul ideal.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru AliLina2):

AliLina2, toate masinile din targ merg ok. Masini cu defecte mecanice nu poti vinde nimanui, si oricat de mare sofer ar fi cumparatorul, uzura interna nu se simte, nu poti sti daca o masina are 200. 000km sau 600.000. Km reali in targurile din Romania nu cred ca exista, nici macar in procent de 10%. Tot ce e adus de afara cu scopul de a vinde mai departe are km dati inapoi si problemele mecanice ascunse/rezolvate.
Iar partea cu lovitul, pana nu dezmembrezi o caroserie total, nu te poti pronunta. Lucrez in tinichigerie auto, iar masinile lovite si reparate perfect sunt tot una cu cele asamblate in fabrica. Nu conteaza daca o masina a fost lovita, conteaza cum s-a facut reparatia.
Nu mai visa, targuri cinstite nu exista in Romania.
Chiar si in Germania, cand intri in parcurile auto te intampina samsari imputiti, ca si in Romania, iar masinile sunt pregatite de vanzare. Nu se risca sa dea km inapoi ca la ei se face puscarie pentru asta, dar o mica cosmetizare + poezie samsareasca gasesti peste tot.

| AliLina2 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Se poate.

| Andi86 a răspuns:

Te sfatuiesc sa mergi in Sibiu, consider ca este cel mai mare targ din Romania si gasesti preturi avantajoase. laughing

| bibi5961 explică (pentru Andi86):

De ce razi?