| Mkeynes a întrebat:

Salut, care ma ajuta?
Nu imi mai porneste masina.
Faza e ca am impins-o si a pornit.
Doi baieti spuneau ca e bateria.
Am mers sa cumparam o baterie si am spus, daca o cumpar degeaba?
Si am cumparat doua cabluri sa incerc sa-i dau curent de la alta masina si nu a pornit.
Si dupa cei doi au zis ca e electromotorul.
Oare o fi?
Este un passat 2005 b5.

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Ti-am mai spus si eu si colegii de pe TPU, nu este electromotorul ci periile si bobina de la alternator, cu tot cu manopera de schimbat acele perii ar trebui sa coste maxim 100-120 de lei

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca nu e bateria mai mult ca sigur este bobina si periile electromotorului care s-au uzat.
Ce poti face este sa mergi la un electrician auto sa-ti schimbe acele perii, nu costa prea mult si nu este ceva complicat!

| Sn4k3 a răspuns:

Frumoasa poezia.

| LzzD a răspuns:

Ca sa nu mai cumperi piese degeaba, mai bine du-te la un electrician. Dacă claxonul si farurile funcționează bine, nu este bateria, dacă claxonul e răgușit și farurile lesinate abia se aprind, atunci s-ar putea sa fie bateria. Dacă ai mers cu becul care arata ca nu incarca bateria aprins pot fii periile la alternator, sau alte contacte slabite sau oxidate: la baterie, la alternator etc.

| Mkeynes explică (pentru LzzD):

Pai claxonul merge
Aparatul audio merge
Farurile o sa vad acum pe intuneric cum se aprind
Am impinso si a mers
Dar cand bag cheia sa o pornesc nu se mai aude nimic
Daca o imping se aude ceva
Si dupa porneste dar mai greu

| Simpatic a răspuns (pentru Mkeynes):

Da, periile acelea sunt duse, dar mergi la service intai si vorbeste cu electricianul.

| Mkeynes explică (pentru Simpatic):

E scump grav? Am auzit ca daca este electromotorul e scump

| Simpatic a răspuns (pentru Mkeynes):

Nu, am explicat mai sus si cred ca am gresit era vorba de periile de la alternator nu electromotor
Si electromotorul si alternatorul sunt piese scumpe sa le iei de noi, dar nu este cazul la tine.

| Mkeynes explică (pentru Simpatic):

Adica s-ar putea sa nu fie electromotorul?

| Simpatic a răspuns (pentru Mkeynes):

Ti-am mai spus si eu si colegii de pe TPU, nu este electromotorul ci periile si bobina de la alternator, cu tot cu manopera de schimbat acele perii ar trebui sa coste maxim 100-120 de lei