| Heyheyy a întrebat:

Salut, care ma poate ajuta in legatura cu taxa auto, am ocazia sa achizitionez un SEAT CORDOBA 2009 rosu/as vrea sa stiu cat costa TAxa de inmatriculare. Acel domn are doua masini una 1.4 TDI si una 1.9 TDI si vreau sa aflu aproximativ cat m-ar costa taxa...

4 răspunsuri:
| Mihai1810 a răspuns:

In ce an a fost prima inmatriculare? ce euro sunt? ce emisii de dioxid de carbon au? altfel nu poti determina taxa de inmatriculare

| Heyheyy explică (pentru Mihai1810):

Stai sa iti spun cum este treaba : Masinile au fost luate in anul 2009 noi in Leasing si luna trecuta a fost platita ultima rata la masini la amandoua...mai trebuie achitata taxa? ..metionez Seat Cordoba anul de fabricatie 2009 si inmatriculate in 2010. Are doua masini Seat Cordoba una 1.4 Tdi si una 1.9 Tdi. Si proprietarul merge acuma sa le radieze "cica" cum ca a terminat de achitat ratele la Leasing...

| Florian20405 a răspuns:

Salut!
Cert este ca ambele sunt euro 4 daca sunt dupa anul 2006 nu conteaza ca e cordoba, ca e fabia, octavia sau alte masini din vag.
Pai pentru 1.4 TDI in jur de 350E-400E,dar daca masinile au fost cumparate din Romania cu siguranta, cel putin presupun ca proprietarul a platit si taxa.
Deci in privinta taxei parerea mea e sa stai linistit.
Pentru 1.9 daca nu e platita e in jur de 1200 E.

| Heyheyy explică (pentru Florian20405):

Pai eu cred ca daca a luat masinile in 2009 si inmatriculate in 2010 ma gandesc ca au si taxa platita....nustiu cu Leasingul cu face, am inteles ca daca sunt luate in Leasing si a terminat de platit toate ratele nu mai trebuie sa plateasca un posibil cumparator taxa...