| johnsmith1890 a întrebat:

Salut, care ma poate informa daca am voie cu asa ceva, mai precis(bad boy look la capota) daca este legal din toate punctele de vedere :) https://www.google.ro/......ps?/search

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Salut!
Nu sunt legale, dar sunt discutabile.
In timp ce pleoapele autocolante pentru faruri necesita omologare RAR (ca la foliile de pe geamuri), cu capota te poti lua in gura cu politistii, suficient cat sa scapi. Ii explici ca asa e cumparata capota, ca e autorizata RAR si ai si factura+garantie din service, cand ti-ai montat-o, si daca iti ia talonul depui contestatie in instanta, iar costurile vor fi retinute din salariul dansului, dupa ce castigi big grin
E un stres, ca s-ar putea sa nu tina, dar eu zic ca merita laughing
Ti-as recomanda sa pastrezi capota ta nemodificata, si sa cumperi alta din dezmembrari, s-o modifici pe aia, ca in caz de talon retinut, sa ai cu ce merge la RAR.

| johnsmith1890 explică:

Si de ce sa nu fie legale...doar nu influienteaza cu nimic. thinking ROMANIA DE CACAT!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru johnsmith1890):

Pentru ca acopera farurile.
Nu are tara nici o vina, e normal sa interzica asa ceva. La unele masini prin bad-boy s-ar acoperi semnalizarea, iar cam la toate se reduce eficienta farurilor.
Legea zice cam asa:
Se interzice conducatorilor auto sa aiba aplicate folii sau tratamente chimice pe dispozitivele de iluminare sau semnalizare luminoasa, care diminueaza eficacitatea acestora, precum si pe placutele cu numarul de inmatriculare sau de inregistrare, care impiedica citirea numarului de inmatriculare sau de inregistrare.
De asta ti-am zis, pleoapele de pus pe far au autorizatii, capota modificata e undeva la mijloc. Nu e prevazuta legislatia, iar daca stii ce sa-i spui politistului, s-ar putea sa se lase pagubas.
Eu spre exemplu am in talon inscriptionat "Modificari mentionate in cartea de identitate", si pe baza aia ma iau in gura pentru orice, cel mai des pentru lipsa manerelor de pe spate, le spun ca sunt omologate in carte, desi in carte, singura modificare este trecerea de la culoare BLEU la BLEU METAL rolling on the floor
Imi pare rau ca nu am mers sa-mi iau talon tip nou inainte de a se baga taxa, in felul asta scapam de dimensiunea cauciucurilor, ca talonul actual ma obliga sa pun 155/R13 sad

| johnsmith1890 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Dar daca eu asa am cumparat masina din Germania si am facut rar asa cum este ea? Eu am certificat nou fara dimensiune roti big grin

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru johnsmith1890):

Politistul nu mai stie in trafic cum arata masina ta la RAR... Bine, tot poti da de cate un politist f^^#t, care iti ia talonul indiferent ce-i spui/arati, de asta zic sa pastrezi capota originala, sa poti face RAR-ul imediat dupa, daca e cazul.