| Ionut_Ciocan_1992 a întrebat:

Salut.Care stiti cum se schimba vitezele la masina pentru ca nu am turometru.De ex. in treapta 1 la ce viteza pot schimba in treapta 2 si tot asa pentru a nu o forta nici prea mult dar nici sa schimb subturat pana in 2000rot? Am o dacia solenza 1. 4mpi.Sper ca ati inteles ce am vrut sa zic

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai schimba dupa sunetul motorului ca iti dai seama la ce turatie ajunge. daca ai macar 2000km condusi nici nu ar trebui sa mai ai nevoie de turometru cand schimbi viteza.

oricum cu aproximatie

cu 1 mergi maxim 20-30 m,
cu a 2 a mergi pana la vreo 20-25 km
a 3 a pana in 50km

| herbals a răspuns:

Se aude motorul. Daca esti incepator e mai greu putin pana te obisnuiesti. Oricum si cu turometru tot dupa motor schimbi ca nu te uiti tu acolo la turometru. Ochii trebuie sa fie atenti la strada.

| RoDominikaNo a răspuns:

Exact Ionut, ochii trebuie sa iti stea in fata sa fi atent la ce conduci si stai fara frica ca daca nu are turometru se aude motorul cand este supra turat sau invers subturat..masina nu pateste altceva decat ca va consuma putintel mai mult.
Bafta si Km fara incidente!