| Ionică a întrebat:

Care transmisie este mai buna una manuala sau una automata? Multumesc!

18 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Mai bună ca fiabilitate şi posibilităţi este cea manuală. Cea automată este mai comodă şi nu necesită prea mult talent sau experienţă. Piloţii de curse folosesc cutia clasică în general.

| ALEx_7862 a răspuns:

Depinde ce cutie automata ai(unele sunt varza.) eu unu prefer manuala pentru ca ce farmec mai are daca apesi doar 2 pedale... sa fim seriosi... inteleg ca obosesti si alte cele dar pentru mine e un farmec aparte,, depinde de fiecare-n parte.big grintongue

| alex112233 a răspuns:

Automata

| sergiupet a răspuns:

MANUALA cu cutie manuala ii si consum mai mic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cutia automata DSG. cea mai tare.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Dupa parerea mea transmisia manuala este cea mai buna, in calitate de conducator auto ai o satisfactie in modul de a demara si a folosi ambreajul in corelatie ci treptele cutiei de viteze. O cutie automata te scuteste de placerea de a conduce. V-ti intrebat vreodata daca se defecteaza electromotorul de pornire cum mai porniti masina?

regis
| regis a răspuns:

Depinde la ce. La fiabilitate e mai buna cutia manuala, la comoditate e mai buna cea automata. Mai intervine si placerea de a schimba vitezele, de aceea au aparut si cutiile tiptronic, care permit si schimbarea manuala a vitezelor.
Consumul mai mic la o cutie manuala este legenda, era valabil atunci cand cutiile automate aveau doar 3 viteze; astazi exista cutii automate cu 7 viteze, nu se mai pune problema de consum.
La curse situatia este putin diferita, cutiile de viteze sunt de obicei secventiale sau chiar semiautomate, pentru o schimbare sigura si rapida a treptei de viteza, fara a lua mana de pe volan, fara posibilitatea de a selectiona din greseala alta treapta, ba chiar fara necesitatea actionarii unui ambreiaj.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Sincer, transmisia automata iti ia toata placerea condusului. E ca si cand ai merge pe pilot automat si ai trage un pui de somn pana la destinatie.
Prefer motoarele mecanice, ca in astea electronice iti prinzi urechile. Daca, doamne pazeste, te lasa masina-n drum, stai si te uiti ca vitzelu' la poarta noua si astepti pana cand vine reprezentanta sa te ia de acolo. Daca esti pe camp, iarna, ai sanse sa te manance lupii pana atunci.
Ce frumoase erau vremurile alea cand ridicam capota, scoteam platinele, le curatam, le calibram, le puneam la loc si plecam mai departe. Si cand nu-ti trebuia o facultate speciala ca sa gasesti ceva in motorul ala.

| eugem35 a răspuns:

Si manuala si automata

| eugem35 a răspuns:

De cuti ede viteze si transmisie teligent ati auzit sunt pe camioanele mercedes actros ise mai spune cu impulsuri eletrice are ambreaji dar in funcxtie de turatia motorului calculatoru seleteaza treapta de viteza dar calci ambreajul dagi in viteza si tot asa dar ma intai bagi in viteza si in functie de turatia motorului calculatorul selecteaza treapta de viteza dupa care calci ambreazul si intra in viteza

Răspuns utilizator avertizat
regis
| regis a răspuns:

@tipu - au cateva avantaje cutiile automate fata de cele manuale, totusi fiabilitatea nu se numara printre ele.

Răspuns utilizator avertizat
regis
| regis a răspuns:

Ce ai frate, te-a lasat logica si o dai pe jigniri? Stai linistit nu ma obosesc deocamdata sa iti raspund pe acelasi ton, daca pentru tine este un argument faptul ca un mecanic beat iti poate fura piesele (?!?) chiar nu putem discuta logic.
Daca totusi ti-a ramas o umbra de gandire logica, o simpla intrebare ar trebui sa te faca sa intelegi diferenta de fiabilitate: cate service-uri specializate pe reparatii de cutii manuale cunosti si cate specializate pe cutii automate?
La mine in oras sunt cel putin doua service-uri specializate in cutii automate, in timp ce pentru cutiile manuale nu cunosc nici macar un mecanic specializat. Si asta in ciuda faptului ca circula mai putine masini cu cutii automate.

Răspuns utilizator avertizat
regis
| regis a răspuns:

Stii sa faci diferenta intre "repara cutii manuale" si un mecanic specializat in asa ceva?
Cutiile automate se si repara, nu doar se schimba, dar faptul ca nu s-ar putea nici repara ar fi un argument solid impotriva fiabilitatii lor.
Ma bucur insa ca ne apreciezi pe cei care lucram pentru service-urile unor firme celebre in lume. Si nu, nu e cazul sa il pandesc pe mecanicul care lucreaza la masina mea, cel mult sa ma asigur ca face ce trebuie.

| sma_8431 a răspuns:

Eu zic manuala adica trebuie sa controlezi masina sa o simti motorul nu automate care ai senzatia ca parca stai in dreapta soferului si in fond poti face drifturi (desigur ca la drifturi strici masina rau de tot dar daca are balta peste merge)