| StefanWoon a întrebat:

Salut, cat de curand vreau sa dau de A2 (permis moto) si vreau sa stiu daca pot conduce cu el un Yamaha TMax 500 500cmc : 40.00 HP (29.2 kW))
@ 7000 RPM si greutatea de 197.0 kg

Astept raspuns, cel mai bun raspuns are funda.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"c) categoria A2: motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0, 2 kW/kg şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;"
Avand in vedere aceste prevederi rezulta ca greutatea motocicletei nu trebuie sa depaseasca 146 kg, pentru a se incadra la aceasta categorie, ori tu spui ca motocicleta are 197 kg, astfel ca depaseste caracteristicile tehnice pentru categoria A2 si se incadreaza la categoria A.