| Criss_1252 a întrebat:

Cât timp pot circula in Germania cu mașina înscrisă și asigurata in România? Din moment ce eu am acte aici, Anmeldung, AOK, tot. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| varsanofie a răspuns:

Salut,
Din câte știu, având asigurare valabilă, ITP, permis și talon poți circula fără grijă, aflându-ne în uniunea europeană de ceva timp happy

5 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Atata timp cat masina este pe numele tau, asigurarea este pe numele tau, adresa masinii corespunde cu adresa din buletin si ai ITP valabil, poti circula in Germanoa cat doresti.

| xerxes1 a răspuns:

90 de zile pentru inmatricularea masinii
6 luni pentru preschimbarea permisului (permisul se preda in DE, nu in RO)
ambele termene curg de la data declararii stabilirii resedintei in Germania

| Criss_1252 explică:

Am înțeles. Va mulțumesc foarte mult. M-ați scăpat de o grija! Îmi pare rău ca nu pot da doua funde!

| suntserios a răspuns (pentru Criss_1252):

Vezi ca nu e chiar asa de simplu. Avand in vedere ca masina e pe numele tau si tu ai rezidenta in Germania esti obligat sa o declari la ei pentru a plati impozit.

| Criss_1252 explică:

Da, îmi pare rău nu am precizat ca mașina nu este pe numele meu. Este pe numele socrului