| DenisV a întrebat:

Ce ar putea sa imi faca poliția daca ma prinde conducând un moped fără carnet de conducere la iesire din sat /câmp? Pe google eu nu am gasit un răspuns pentru asta.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conducerea pe drumurile publice fara permis de conducere constituie infractiune, conform Codului penal, citez:
"ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana care încredinţează un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care ştie că se află în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) sau alin. (2) sau sub influenţa alcoolului ori a unor substanţe psihoactive."

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pe scurt si fara citate epatante [(cum zice unul)hee hee ] o sa iti faca dosar penal daca nu ai venit pe moped (daca are doua locuri) cu unul care are permis. O sa te intrebe cum ai ajuns acolo si o sa zici ca pe drumurile publice. Ai cateva solutii solutii: - sa vina cineva cu mopedul si are permis si sa vii cu el, sa-l aduca cineva in portbagajul unei masini, sa vii cu bicicleta si cineva sa-l aduca, si ultima solutie sa dai din pedale (sunt unele care au pedale).

| Adry05 a răspuns:

Eu știu că dosar penal, n-are nicio treabă ce zice sierra aia, unde te prinde îți face, știu o persoană care conducea pe un drum pustiu de țară unde venea o mașină odată la nu știu cât și i-a făcut

| sierra1 a răspuns:

Pe scurt și fără citate epatante: pe câmp - nu-ți face nimic!

| Eugen80 a răspuns:

Dosar penal + amenda, iar acum ti se confisca si "caruta".

| Esme2000 a răspuns:

Bună,cel mai probabil îți va deschide un dosar penal și o amendă..eu, îti sugerez să nu te complici cu chestia asta.
O zii bună!