| sunshine939 a întrebat:

as dori sa stiu ce se intampla exact daca te prinde politia conducand fara permis de conducere.as vrea un raspuns cat de cat complex.fundita.multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Iti va face un dosar penal, pentru infractiunea de conducere fara permis, prevazuta si pedepsita de art.86 din OUG 195/2002 (Codul rutier), citez:
"ART.86.(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de catre o persoana care nu poseda permis de conducere se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani.
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana al carei permis de conducere este necorespunzator categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv sau al carei permis i-a fost retras sau anulat ori careia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendata sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule in Romania se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda.
(3) Cu pedeapsa prevazuta la alin. (2) se sanctioneaza si persoana care incredinteaza cu stiinta un autovehicul sau tramvai, pentru conducerea pe drumurile publice, unei persoane care se afla in una dintre situatiile prevazute la alin. (1) sau (2) sau unei persoane care sufera de o boala psihica ori se afla sub influenta alcoolului sau a unor produse ori substante stupefiante sau a medicamentelor cu efecte similare acestora."
Pedeapsa concreta va fi aplicata de instanta de judecata, in urma unui proces penal. De asemenea nu vei putea da examen pentru permis pana dupa implinirea unui termen de 6 luni de la data executarii pedepsei aplicate. Numai bine!

4 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Cam aşa ceva : Art. 78. - (1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de catre o persoana fara permis de conducere se pedepseste cu închisoare de la 1 la 5 ani.
Dar depinde şi de avocatul pe care ţi-l permiţi.

| RazzyFUnik a răspuns:

Dosar penal 1-5 ani de puscarie... posibil cu suspendare daca e prima abatere...nu o sa ai drept de a lua permis de conducere o perioada

| catalin188 a răspuns:

Daca te tine buzunaru nu patesti nimic ca suntem ii Romania
dac nu
dosar penal si nu mai poti sa dai de permis 5 ani si o amenda de 600 lei
daca faci accident si nu ai permi risti 3 ani cu suspendare

| Patilea_Mitzu_1996 a răspuns:

Si daca conduc o masina fara permis si fac accident dar sa nu fie vina mea. Cel care a intrat in mine si este vinovat pateste ceva? multumesc!