| Lungu_Stefan_1993 a întrebat:

Salut, ce Bmw mi-ați recomanda între 10000-12000€ dar sa nu fie peste 2005 ca an, as vrea ceva mai retro dar nu ma pricep, nu știu care sunt modelele problematice, as vrea ceva și cu motor mai mare 3-4 litri

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

laughing se refera la masini, la seria 3, la seria 5, tractoarele nu au nevoie de motoare foarte mari.
BMW daca nu stiai pana mai acu cativa ani numai asa faceau masini, cu motoare foarte mari, cel putin pentru america, eu pe aici nu am vazut BMW cu motor mai mic de 3 litri, dar de cativa ani au adus si motoare din astea de 2 litri, deci cel mai mic motor la BMW america are 2 litri, vorbesc aici de motoare pe benzina, deci omu stie despre ce vorbeste.
Sint masini cu motor si de 6 litri,asta de nu stiai, vorbim aici de masini ce le vezi pe strada, de serie, nu de curse, nu tractoare laughing sau microbuze ce spune Jassmina.
Mercedesurile erau la fel, acu mercedesu a bagat si motoare de 2 litri si chiar de 1.8 am vazut.
Dar la o masina ce conteaza nu este dimensiunea motorului, sau litraju, ori nr de cilindri, conteaza cati CP poate scoate acel motor, asa ca motoarele de 2 litri scot f lejer 240-250 de CP iar alea de 6 litri undeva la peste 6 sute de CP

Eu personal nu as lua model vechi de BMW ca is mici, nu is spatioase, acu mai noi in ulimiii anii au modificat si ei platformele.
De prin 2012 au pus seria 3 pe patforma de seria 5 iar seria 5 au pus-o pe platforma de seria 7, iar seria 7 care era deja vapor laughing acu l-au facut portavion laughing
Lumea cauta masini spatioase, altii putere, altii nebuneala, si amaratii cauta motoare de trotineta daca ar putea sa si mearga cu apa laughing

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

"...as vrea ceva și cu motor mai mare 3-4 litri"
Un microbuz cumva?

| LeCaras a răspuns (pentru Violleta2022):

Inca n au facut microbuze. Cred ca se refera la tractoare

| Violleta2022 a răspuns (pentru LeCaras):

Sau poate la vreo barca laughing

| relian a răspuns (pentru LeCaras):

laughing se refera la masini, la seria 3, la seria 5, tractoarele nu au nevoie de motoare foarte mari.
BMW daca nu stiai pana mai acu cativa ani numai asa faceau masini, cu motoare foarte mari, cel putin pentru america, eu pe aici nu am vazut BMW cu motor mai mic de 3 litri, dar de cativa ani au adus si motoare din astea de 2 litri, deci cel mai mic motor la BMW america are 2 litri, vorbesc aici de motoare pe benzina, deci omu stie despre ce vorbeste.
Sint masini cu motor si de 6 litri,asta de nu stiai, vorbim aici de masini ce le vezi pe strada, de serie, nu de curse, nu tractoare laughing sau microbuze ce spune Jassmina.
Mercedesurile erau la fel, acu mercedesu a bagat si motoare de 2 litri si chiar de 1.8 am vazut.
Dar la o masina ce conteaza nu este dimensiunea motorului, sau litraju, ori nr de cilindri, conteaza cati CP poate scoate acel motor, asa ca motoarele de 2 litri scot f lejer 240-250 de CP iar alea de 6 litri undeva la peste 6 sute de CP

Eu personal nu as lua model vechi de BMW ca is mici, nu is spatioase, acu mai noi in ulimiii anii au modificat si ei platformele.
De prin 2012 au pus seria 3 pe patforma de seria 5 iar seria 5 au pus-o pe platforma de seria 7, iar seria 7 care era deja vapor laughing acu l-au facut portavion laughing
Lumea cauta masini spatioase, altii putere, altii nebuneala, si amaratii cauta motoare de trotineta daca ar putea sa si mearga cu apa laughing

| relian a răspuns:

Ia masina din America, chiar de este folosita, stii cde cumperi.Am pe cineva a plecat in RO si cunostinte de pe la partide, de pe la firme de astea mai maricele i-au dat bani, a venit omu inapoi si a luat vreo 5 Porche dar noi laughing au zis ca is mai ieftine ca acolo.

Apoi aici orice masina vezi sau e la vanzare poti afla despre ea cati proprietari a avut,daca a avut accidente etc.
Aici se face inspectia an de an, asta e regula si acolo se noteaza km, ca urmare stai linistit ca stii exact ca nu-i umblat la km

Singura chestie este sa cunosti pe cinrva aici, ala vine in vacanta, iti cumpara masina si tio aduce, asa fara sa stii pe nimeni nu prea merita ca sa platesti mai stiu eu pe cine.

Daca vrei masina buna ia una pe benzina.La banii ce arati tu eu as fi luat un BMW 528 sau 530 sau ce modele mai sunt, unu motor de 2 litri si 250 cp si alatu 3 litri si 300 sau nu mai stiu exact 350-400 CP.
Cand apesi pedala nitel ai si zburatlaughing Dar si aia de 2 litri e ok, plus ca aia nu consuma mult.Ru am de asta de 2 litri dar seria 3 si nu consuma mult. Iara de defectat nu prea.De cand o am nimic n-am schimbat, am fost la un roman ce are service asa in viziuta zice ia ma sa ma uit si eu, ca el stia pe astea mari cu motoare mari, Sub masina nou, totu nou, nici urma de ulei laughing zice mai sa fie.

Deci parerea mea BMW-urile astea benzina seria 3 cu motor de 2 litri is bune,ca si putere, consum, spatiu, mie ce nu imi place la ea este suspensia care e tot sport, iar eu is cu de astea confort.

De aia am zis de seria 5, pfff aia zici ca visezi laughing nava spatiala,suspensie mortala laughing dublu wish bone pfff scula, dar asta e, acu raman cu asta.
Cei care is fani branduri de amsini, da cauta din alea mai vechi, eu is cu de astea mai noi, nu imi plac vechiturile laughing aia ce le-au avut le-au avut de noi.

Dar ca idee daca un anume model nu se mai fabrica si se fac altele inseaman ca is mai bune ca alea vechi.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Personal as lua ceva de genul dar sa fie din Germania:
https://www.mobile.de/......ul:petrol! diesel, pwn:147, ccn:2800, ccx:3000, dmg:false, vcg:limousine/pg:vipcar/324050660.html
Ai cai, motor de 3.0L diesel fiabil, arata bine, dotari, 2011, etc. Eu o am in varianta de 2.0 diesel 163cp si nu am probleme momentan. Bafta!

| nyoentox2002 a răspuns:

Nu-ti lua BMW, e doar pentru cocalari si consumă si mult!
Ia o masina sa consume putin, una cu motor de 2000 ar fi ok