| anonim_4396 a întrebat:

Salut/buna!
Apa de la chiuveta este destul de dura si as vrea sa stiu daca filtrul asta ar salva situatia:
https://m.emag.ro/......BM/reviews
Multumesc frumos.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Nu.
Filtrele de apa retin impuritatile si eventual si bacteriile din apa, dar nu afecteaza duritatea apei.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bula):

Definitie de manual - "Duritatea apei reprezintă proprietatea imprimată acesteia de conținutul total de săruri solubile de calciu și magneziu." Daca e filtru, atunci automat retine si ceva saruri, dooh.

| Bula a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Duritatea apei este data in nivelul Ph-ului.
Filtrele de apa retin FIZIC impuritatile.
Daca sarurile sunt DIZOLVATE in apa, atunci nu se pot filtra, se pot elimina ori electrolitic ori chimic.

As vrea sa te vad "filtrandu-ti" ciorba, daca ai dizolvat in farfurie un polonic de sare in plus... laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bula):

Mdah, cam trebuie' sa iti dau dreptate aici. Pe de alta parte, cred ca stii ca sunt si filtre special gindite pentru alcalinizarea apei. https://www.aqualine.ro/filtrare/filtru-alcalinizare-in-line-aifir200.html

| Panamax a răspuns (pentru Bula):

Filtrele cu osmosa inversa cu finetea de 0. 0001 microni retin chiar si 95 % din fluoruri,bicarbonati, detergenti, silicati, fosfati si saruri din apa, inclusiv cele de Ca si Mg care sunt responsabile de duritatea apei.

| Bula a răspuns (pentru Panamax):

Aici s-a vorbit de filtrele ce se gasesc in comert, nu de filtre ionice. tongue
La filtrele de 10nm si mai dese, ionii se leaga inapoi, chiar daca este mediu apos, iar microcristalele sunt separate in mod automat.

| Panamax a răspuns (pentru Bula):

M-am interesat putin cand l-am cumparat pe al meu, dar nu cred ca filtrul cu osmoza inversa este la fel ca cel ionic.Nu mi-a placut nici biologia si nici chimia la scoala.
Parca era vorba doar de o membrana foarte fina, dar o sa ma documentez mai bine.

| Bula a răspuns (pentru Panamax):

Da, aceea membrana foarte fina este de fapt filtrul.
Iar la marimea atat de mica a gaurilor ionii se leaga inapoi.

| Panamax a răspuns (pentru Bula):

Ideea este ca se gaseste in comert, nu este filtru ionic, functioneaza prin filtrare si reduce calcarul si sarea din ciorba cu 95 %.
Ce fac mai departe ionii tai nu este relevant.

| Bula a răspuns (pentru Panamax):

Acele filtre functioneaza cu carbune, care nu pot separa ionii in care se afla sarea dizolvat, doar cristale nedizolvate.

| Panamax a răspuns (pentru Bula):

Http://wts-online.ro/......pa-booster

Are si carbune, dar pentru altceva.

12 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca problema e doar duritatea nu are rost sa te complici atit de mult. Plus ca nu vad sensul in a da bani pe ceva de import cand ii avem pe buzoienii de la Aquator, premiati si ras-premiati pentru produsele lor in domeniu. Voila - http://aquator.ro/products/uz-casnic/filtre-de-uz-casnic/

| Panamax a răspuns:

Mi se pare foarte scump.
Eu am cam de 5 ani asa ceva :http://wts-online.ro/......77x550.JPG
Filtrele tin un an si costa putin.
Iar apa are un gust placut, dar oricum era de calitate la noi in zona.
Dar macar ouale de limbrici si metalele grele sa le filtreze.