| Începătorul988 a întrebat:

Ce credeti ca ar fi mai ok sa fac?
Sa cumpar un astra h 1. 9cdti 2008/9 la 3500€, 150cai, sau sa cumpar un golf mk5 2.0tdi 170cai, 2006/7. Mentionez ca este prima masina, si vreau sa bag banii pentru a o modifica exterior.

13 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

E o alegere dificila, depinde de ce vrei tu.
Din ce vad pe aici, vrei totusi sa-i aduci unele modificari.
Acum, nu stiu, eu as zice mai mult sa mergi pe Astra H, motoarele de 2. 0TDI de la VW din aceea perioada sunt destul de problematice, daca ai noroc poti prinde unul bun, dar daca nu ai noroc, bagi bani, bagi, si tot degeaba.
Acum, pe partea de modificari, Golf-ul e baza, insa e si ceva comun.
In schimb, si un Astra H OPC e o alegere buna.
Eu as merge mai mult pe Astra H, insa alegerea iti apartine.

| Începătorul988 explică (pentru OldSoul):

Opc nu imi place. As dori un hatchback

| AlexSalling a răspuns:

La ce pret e Golful?

| Începătorul988 explică (pentru AlexSalling):

5800, neinmatriculat.

| AlexSalling a răspuns (pentru Începătorul988):

Nu poti compara Volkswagen, cu Opel. Daca vrei sa o si modifici, ia-ti Opel. Este mai ieftina si poate este buna, Sincer, ti-as recomanda Golful, dar daca este si neimatriculata si asa scumpa, ia-ti Astra.

| Începătorul988 explică (pentru AlexSalling):

Golf 5 2. 0tdi 170cai nu am vazut sub 5500€ sad
Inmatriculate sar lejer de 6000

| AlexSalling a răspuns (pentru Începătorul988):

Ti-am zis, ia-ti Astra. Vrei o masina de fite? Spun, pentru a o arata la prosti, sau pentru a te bucura tu de ea?

| Începătorul988 explică (pentru AlexSalling):

Vreau o masina de expo happy
Ma cam doare'n... de ce cred altii despre masina mea. Doar e a mea, nu a lor.

| AlexSalling a răspuns (pentru Începătorul988):

Atunci cumpar-o pe aia care-ti convine. Daca o vrei modificata, Astra. Daca o vrei mai frumoasa (nu vei avea cum sa o modifici de la inceput), Golf. Bafta!

| GrigoreCostinel a răspuns:

Eu zic sa cumperi opel astra. Este motor mai mic, tu presupun ca esti incepator, e pe motorina, si e bine ca ai turbo. Parerea mea.

| Începătorul988 explică (pentru GrigoreCostinel):

Ambele masini sunt pe motorina, si ambele au turbo. 2. 0tdi 170cai si 1. 9cdti 150cai

| MariusTe54321 a răspuns:

Depinde mult cam pe la ce varsta esti, ca exemplu: daca esti mai tanar iti va placea talpita, turbo etc. daca ai famile vei vrea o masina cat mai confortabila si de durata, cu consum mic. Eu ti-as recomanda acel opel astra ( parerea mea )

| Începătorul988 explică (pentru MariusTe54321):

18ani. happy ambele motoare sunt tdi. 2. 0tdi 170cai, 1. 9cdti 150cai