| Începătorul988 a întrebat:

De cateva luni imi caut o masina, si am gasit cateva modele care mi-ar placea, anume:
Golf 5 GTD (2. 0Tdi, 170cai)
Audi a3 8p (2. 0tdi, 170cai)
Ce alte modele imi sugerati? Mentionez ca sunt incepator, pana in 6500€. De preferat peste 150cai.

14 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Golf 5 si A3 8p sunt practic aceeasi masina. Inghesuite, dar cu motor misto. Insa nu foarte fiabil.
Recomandarea ieftina la intretinere este Astra H 1.9 CDTI sport 150cp.
Mai rafinata si mai puternica este Alfa Romeo 159, 1.9 JTDm.
Ambele masini sunt foarte solide, insa Astra H e ieftina la intretinere (suspensie, discuri, roti, etc), pe cand Alfa 159 te rupe la portofel, pana si la cauciucuri (18" majoritatea).

| Începătorul988 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

La Astra nu imi place interiorul. Si as merge pe ceva VAG.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Începătorul988):

Cum doresti, dar daca vrei sportivitate, VAG nu e calea cea buna happy
Nu a fost niciodata.

| Începătorul988 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Dar? Mk5 are 20cai in plus fata de opel. La mk5 cu soft il duci in 195cai, iar opelul in maxim 180.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Începătorul988):

Eu am circulat mult cu Golf mk2, 3, 4 si 5.
Nici una din ele nu e o masina cu sasiu potrivit pentru condusul sportiv. La asta ma refeream.
Am un Passat b5, nici asta nu se tine bine de asfalt. B6 e mai de rahat.
De asta zic, VAG nu are masini sport, ci masini aratoase, cu interioare de calitate.
Daca te uiti la cai, mergi pe Alfa 159, care urca lejer peste 200cp din 1.9 JTD 16V, care apropo, e acelasi motor ca si pe Astra H, doar cateva accesorii difera, si softul.

| Începătorul988 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

La astra h nu imi plac materialele folosite la interior. Iar exteriorul, este uratel...

| NeeSan a răspuns (pentru Începătorul988):

Vrei neaparat masina din grupu' VAG? Daca planuiesti sa tii masina mai mult de un an, te sfatuiesc sa cauti in alta parte.

| Începătorul988 explică (pentru NeeSan):

De ce?

| NeeSan a răspuns (pentru Începătorul988):

Pentru ca nu sunt niste masini fiabile.

| Începătorul988 explică (pentru NeeSan):

Si la ce ar trebui sa ma duc?

| NeeSan a răspuns (pentru Începătorul988):

Ma refer nefiabile daca vrei sa le tii mult timp, ca un an de zile o sa mearga.

| Începătorul988 explică (pentru NeeSan):

As dori mai mult timp sa o tin. happy 7/8 ani, avand in vedere ca e prima masina

| GaryOfLivia a răspuns:

În banii ăia poți să-ți iei și un Golf 6.
Pentru ce vrei să folosești mașina mai mult? Condus prin oraș sau drumuri mai lungi?
Nu prea aș recomanda motorină pentru un începător, sunt cam pretențioase, mai ales iarna.

| Începătorul988 explică (pentru GaryOfLivia):

Ambele. Prefer un diesel, deoarece se castiga mai usor cai, respectiv cuplu.