| chity a întrebat:

Ce inseamna fiecare litera( R.D.N.S! de la cutiile automate la masini!? Si ce parere aveti de cutiile automate?

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

La unele mașini, S e modul sport, schimba la turații mai mari.

| sierra1 a răspuns:

R = Reverse - marșarier
N = Neutral - punct mort
D = Drive - în viteză
S = second gear

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

R - mers inapoi
D - mers inainte, automat
N - scoasa din viteza
S - modul automat sport (schimba la turatii mai mari, eventual trece si motorul in alt soft)
P - frana de parcare din transmisie, si scoasa din viteza
Unele mai au si o zona de M, cu + si - sau manual, acolo daca dai, schimbi vitezele tu, fie din maneta cu + si -, fie din padelele de la volan (daca are).
Cutiile automate clasice ma incurca, dar cele cu dublu ambreiaj si padele la volan pentru modul manual, sunt mult mai performante decat cutiile manuale.
Cele automate clasice (vechi), ma incurca pentru ca schimba neprevazut, nu ma lasa sa fac frana de motor in viraje, si dureaza mai mult pana schimba ele, decat daca as schimba eu, manual.

| GPA a răspuns:

P = Park (parcare) - pui in pozitia "P" dupa ce ai parcat si vrei sa opresti motorul.

R = Reverse (Marsarier)

D = Drive (condus)

N = Neutral (la momentul stationarii se muta pe neutru, de exemplu cand te afli la semafor, pentru a scoate masina din viteza)

S = standard (cutia de viteze schimba automat vitezele, fara modificari pe transmisie)

Sunt sigur ca, cutiile automate sunt mult mai confortabile pentru orice sofer, dar mult mai costisitoare. Influenteaza dar intr-o mica masura performantele autovehiculului, nu este semnificativ. Personal, as alege cutia automata "asta daca ma tine buzunarul"

| JusTPauL a răspuns:

Pe masinile mai mari cutiile automate sunt super, confort maxim.
De exempli eu am 177cp si e manuala. In oras ma omoara schimbatul.
Daca e masina mica e ok manual. De exemplu, c-class, seria 3, a4. Iar peasinile mai mari, gen seria 5, A6, e-class obligatoriu automata daca chiar vrei confort.
Nu recomand, cele de la audi, sunt mai stricacioase, cele de la bmw sunt blana.

| IIIshaneIII a răspuns:

Roumanian
Network
Data
System