| Floryn9 a întrebat:

Sunt mai bune masinile cu transmisie automata decat cele manuale?

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu pentru ca schimba vitezele prea tarziu daca nu sti sa schimbi din picior. Cand e la 2 rpm il ti asa pana schimba viteza dar daca bagi material sare si se forteaza mult motorul. Consider automata masina pentru cei care sau plictisit de viata.

| mihai69 a răspuns:

Mai bune din ce punct de vedere?

| Frank51 a răspuns:

Sunt mai bune evident.

| PainTech a răspuns:

Nu neaparat. Sunt avantaje si dezavantaje.
Eu prefer automata pentru confort si simplitate.

| DaniTDCI a răspuns:

Fie ca vorbim de cutie automata sau manuala, fiecare are avantaje si dezavantaje, transmisia automata in general e mai buna fata de cea manuala deoarece e usor de folosit plus ca e vorba si de confort, dar daca vorbim despre intretinere, cutia manuala e mai ieftina la piese.

| goguPatent a răspuns:

Daca vorbim de tehnologia cat mai noua clar automatele sunt superioare. De aia brand urile premium nici nu prea mai au manuale in oferta. Mercedes deloc chiar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.
Pai hai sa le comparam prin avantaje si dezabantaje in primul rand:

1. Cutia de viteze automata:
Avantaje:
• Lipsa pedalei de ambreiaj face condusul unei masini cu cutie automata mult mai facil si relaxat
• Sisteme precum Adaptive Cruise Control pot functiona la intreaga capacitate deoarece masina poate fi oprita in mod autonom pana la 0 km/h, in contrast cu o cutie manuala unde sistemul este limitat sa franeze pana la 5-20km/h
• In unele cazuri, consumul este redus la o cutie automata insa depinde de tipul de transmisie la care ne referim. (O cutie manuala condusa "la consum" poate avea eficienta sporita insa factorul uman este, in general, entropic)
• Plecarea de pe loc nu mai este niciodata o provocare, indiferent de gradul de declivitate al rampei
• Poate fi condusa si de catre soferii cu handicap
• Autohold, moduri de condus si padele pe volan.

Dezavantaje:
• Intretinerea unei cutii automate poate fi considerabil mai scumpa din cauza schimbului de lichid de transmisie si diverselor elemente ce pot ceda în timp
• Placutele de frana pe puntea fata vor trebui inlocuite mai des
• Unele cutii automate (de obicei cele robotizate sau CVT) nu permit un stil de condus mai dinamic din cauza schimbului de viteze intarziat
• Cutiile automate cantaresc mai mult si necesita o mentenanya mai "prevazatoare"
• Un permis de conducere obtinut pe o cutie automata nu va permite sa conduceti legal si o masina cu o cutie de viteze manuala.

2. Cutia de viteze manuala
Avantaje
• Intretinere ieftina. Lichidul de transmisie al cutiei manuale nu trebuie schimbat la un anumit interval de timp sau kilometri;
• Soferul este nevoit sa fie mai prezent cand conduce deoarece trebuie sa schimbe singur treptele de viteză
• Poate fi condusa dinamic cu usurinta prin utilizarea treptelor inferioare (chiar daca masina nu are un motor performant)
• Detinerea unui permis de conducere obtinut pe cutie manuala va permite oricand sa treceti pe o cutie automata, fara restrictii.

Dezavantaje:
• Indiferent de stilul de condus va trebui schimbat la un moment dat kitul de ambreiaj, deseori impreuna cu volantul, operatiune costisitoare si care necesita timp
• Plecarea de pe loc este diferita la fiecare masina si astfel este necesara o perioada de acomodare
• Plecarea in rampa poate fi o provocare in cazul masinilor mai vechi sau care nu sunt echipate cu HSA (Hill Start
Assist – asistenta la plecarea in rampa)
• Consumul poate fi mai mare, mai ales cand sunt folosite treptele inferioare de viteza
• Unele sisteme de siguranta nu pot fi folosite la intreaga capacitate din cauza limitării impuse de pedala de ambreiaj. De exemplu, cruise-controlul adaptiv nu va putea opri mașina pe loc cand detectează un obstacol, fiind limitat la o viteza de 5-20km/h. La o viteza inferioară ar exista posibilitatea opririi motorului, lucru ce ar duce la o situație periculoasa
• Nici funcția „low speed follow" nu poate fi utilizata in cazul masinilor cu cutie manuala deoarece este nevoie ca soferul sa utilizeze pedala de ambreiaj pentru plecarea de pe loc.

Deci, in concluzie, cutia automata pare sa castige in fata cutiei manuale pe partea de siguranta, confort si consum. In schimb, cutia manuala poate fi mai distractiva de condus, iar intretinerea sa este considerabil mai ieftina. Este alegerea ta ce varianta preferi.
Mult succes!

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Afla ca o transmisie automata nu o intretii deloc,nici nu te atingi de ea,toata viata,nu-i schimbi nici un lichid ce povesti spui acolo.
Ai avut vreodata in viata ta masina cu transmisie automata? Daca nu ai avut atunci nu mai vorbi chestii care te depasesc deja.
Plavutele de frana ce fac? Ce legatura are scula cu prefectura,in cazul asta transimsia cu frana?laughing cred ca batii gardurile.
Deci tot ce ai spus tu ca dezavantaje la transmisia automata este gresit,esti depasit de situatie amice.
Eu cu masina mea plec de pe loc sfaraind rotile,te fac la orice ora vrei tu cu manuala ta laughing si nu am dublu ambreaj,nici pomeneala.
Inclusiv ce ai spus tu de permis,aia este valabil doara in RO dar la un mom dat manuala ta va dispare din peisaj,asa ca odata ce detii o transmisie automata nu vad de ce ai mai conduce manuale.
Deci afla de la mine,la transmisia autoamata nu intretii absolut nimic,nici nu te atingi de acea transmisie toata viata si nu cedeaza nimic,eu nu am vazut,nu am auzit, nici la prieteni nici la cunoscuti sa cedeze ceva.
Afla ca in america aproape toate masinile is automate, deci tu care nu ai avut, nu ai condus, nu ai intretinut, nu stiu de unde scoti balariile ce ai scris.

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Ce limbaje de balta aveti unii dintre voi pe aici. Prima mea intrebare ar fi de unde ai primit aceasta maniera de exprimare pentru ca lasa mult de dorit.

La fel ca si revizia anuala la motor, cutiile automate au nevoie de intretinere periodica. Producatori precum Mercedes, Audi si multi altii, recomanda in mod expres in manualele lor de intretinere a autovehiculului, intervale de schimb ulei si filtru la cutia de viteze automata. Desi constructorii de automobile se preocupa continuu sa imbuntateasca calitatea uleiurilor folosite, pentru a prelungi buna functionare a unei cutii de viteze, este recomandat a se efectua un schimb de ulei la un interval de 60000km sau 2 ani.
Acum ca tu nu stii ce folosesti si strangi banii mai mult pentru tigari si bautura in loc sa iti intretii masina cum trebuie e partea a doua. Nu inseamna ca daca tu nu stii chestii elementare nu exista. Din astia ca tine care se cred eletisti cu nasul pe sus sunt la tot pasul.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma bula cand afirmi ceva ar fi bine sa si arati.Arata ce spui poti? Eu fac poza din manualul fabricantului si vin aici si iti arat, ma nea bula care esti.
Nu ai avut masina in viata ta si nici n-o sa ai. Bani de tigari nu am pentru ca nu fumez, dar ca idee bani am, nu locuiesc in ro, iar aici toate masinile is automate.
Esti un mucos care se da invatat, care le stie pe toate laughing pai daca eu o tiu de coarne cm dreacu vii tu sa spui cai ciuta?
Am avut masina am tinut-o 17 ani, masina noua na umblat nimeni niciodata la ea la transmisie, nici dealeru nimeni.Vii tu sa spui ca se umbla se shimba.
E ok schimba tu, nu te opreste nimeni, dar eu nu am vazut, auzit pe nimeni sa schimbe ce spui tu, si pe aici tot poporu are masina, de la 16 ani inca.
Maniera de exprimare? Ce vrei sa te aprob?laughing cand vad pe cineva care o ia prin balarii,trebuie sa faci cumva sai atragi atentia.
Deci chestii elementare tu esti cel care nu stie.
Uite maree cunoscator, tot repeti intruna cutie de viteze laughing ma mecanicule, ma inginerule, aia nu-i cutie de viteze laughing cutia de viteze este o mica parte din transmisie, deci daca te referi la tot ce se afla dupa motor se numeste transmisie nicidecum cutie, cutie e aia in care maninci tu laughing sau cutie de conserve ceva.
Schimb de ulei se face la 60 mii gata deja ai pus stampila laughing afla ca si uleiul se schimba nu dupa cum spune fabricantu masinii, se face dupa ce spne fabricantu acelui ulei, uleiuri apar mai mereu, se imbunatatesc mai mereu, deci schimbi dupa ce spune pe bidonu de ulei, nu dupa ureche asa cum stii tu.

| AlexandrulS a răspuns:

Pentru oras clar automata... eu unul sunt fan si pentru drum lung insa daca esti pasionat de masini probabil o sa alegi manuala.

| GabrieloKg a răspuns:

Nu neaparat, dar cam da.
Adica, tinand cont ca are cutie de viteza programabila electronic, schimba la regim economic rezultand in, uzarea grea a cutiei, consum mai mic, mers fiabil, cumva si relaxat simplu, daca consideri ca 3 pedale e prea mult.
Ca masina normala e buna, daca vrei sa faci masina de curse, cam greu cu comenzile electronice, dar tinand cont de consum si modul de conducere, ai putea spune ca e mai buna.
E discutabil, exista si dezavantaje destule.
Eu unul prefer manual.

| Angeloxd a răspuns:

Sunt mai ușoare.