| boss97 a întrebat:

Salut.Ce inseamna la unele masini 1.6 „FSI"?

5 răspunsuri:
| Axys a răspuns:

Seria motorului 1, 6 atata duce

| Axys a răspuns (pentru Axys):

Doar asa se identifica o masina prin seria si sasiu adica exista un cod pe langa scaun codul masini iar 1.6 inseamna capacitatea motorului

| powergirl a răspuns:

O utilizare ideală pentru motorul FSI

La finalul „Guinness World Record-Tour", Helen şi John Taylor au intrat în Cartea Recordurilor cu un Golf 1.6 FSI*. La data de 17 ianuarie 2006, soţii Taylor au pornit într-un tur în jurul lumii. Scopul lor a fost acela de a stabili un nou record mondial în ceea ce priveşte consumul redus de carburant, parcurgând distanţa de 28.970 kilometri prin 25 de ţări cu mai puţin de 50 de alimentări ale rezervorului. La final s-a constatat că au avut nevoie de numai 24 de alimentări, ceea ce înseamnă că au înregistrat un consum mediu de numai 4, 5 l carburant Shell la 100 km. (consum de carburant: 6, 7 - 7, 7 l/100 km; emisii CO2: 161 - 185 g/km).

sper ca te lamureste

| powergirl a răspuns:

FSI, sistemul inovator de injecţie directă de benzină produs de Volkswagen, se caracterizează printr-un randament ridicat şi o eficienţă remarcabilă. Propulsoarele FSI permit astfel un consum redus de carburant, cu un nivel inferior de poluare şi o plăcere superioară a condusului. Propulsorul 2.0 FSI Turbo cu care este echipat noul Golf GTI, cel mai nou şi mai puternic membru al familiei de motoare cu injecţie directă pe benzină realizate de Volkswagen, este o dovadă suplimentară pentru potenţialul impresionant oferit de tehnologia FSI.

| Katczinsky a răspuns:

1.6 e motorul Probabil ca stii asta. E un motor foarte convenabil 1.6, din punct de vedere al consumului.
Acuma, problema ta. FSI inseamna Fuel Stratified Injection. E tipul de injectie al masinii. Te poti gandi la el ca la un diesel. Un fel de "direct injection". Cheers.