| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Ce inseamna intensitate la un acumulator auto? Multumesc.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu stiu ce poate insemna intensitatea. Caracteristicile principale ale unui acumulator auto sunt:
- tensiunea, exprimata in Volti: la autoturisme tensiunea nominala fiind de 12V
- capacitatea, exprimata in amperi-ora: de obicei aceasta se incadreaza in plaja de 50-80 Ah. Cum acumulatorul este solicitat mai mult la pornire, acesta va fi dimensionat in functie de motor (direct proportional cu capacitatea cilindrica si mai mare la Diesel decat la benzinare).

Stefan
| Stefan a răspuns:

Intensitatea unui acumulator auto inseamna capacitatea acestuia exprimata in amper-ora.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intensitatea este unitatea de masura pentru curent.Restul...deduci si tu ce ar putea sa insemne. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Electroni circula intr-o baterie de la borna+ laborna - cu cit electroni cad pe o sarcina mai mare cu atit creste intensitatea electronilor, consumul, si anperajul. Deci intensitatea. se refera la electroni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se refera la amperajul aferent acumulatorului. Unitatea de masura a intensitatii curentului electric este Amperul.