| coadadematura a întrebat:

Salut.
Ce inseamna piese OE, OEM?
Stiu ca after market inseamna ca nu sunt originale.

Răspuns Câştigător
| c0ton a răspuns:

OEM inseamna original equipment manufacturer, adica manufactor original de echipament. OE inseamna Original Equipment.
OEM sunt piese facute de producatorul original. Termenul exista findca sunt parti facute de terti pentru un produs si ajuta la diferentierea dintre acestea. Un exemplu sunt placile video. Placile video nVidia OEM sunt produse de nVidia integral, GPU-ul si placa in sine, dar sunt si alte companii care pot (doar daca nVIDIA le da voie) sa produca placi video pe care pun GPU-ul produs de nVIDIA, companii gen EVGA. Acestea pot lua mici libertati, gen baga un cooler mai eficient, dau un mic overclock, au alt design extern etc.
La o masina gen BMW, o piesa OEM ar fi o piesa produsa de catre BMW.
OE inseamna Original Equipment si se refera la piese originale din ACEL produs in particular. Piesele cu care a venit o masina din fabrica sunt OE. Daca inlocuiesti cu alta piesa, poate fi si OEM, atunci aceea nu este OE.

Răspuns utilizator avertizat
2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

OEM = Original Equipment Manufacturer