| nicusor222 a întrebat:

Salut! Ce marca sa aleg din punct de vedere al fiabilității : Audi A6-A5 sau BMW seria 5 (ambele fabricate 2011-2013). Și care motorizări au fost reușite (ma refor doar 2.0 tdi).

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E mai simplu 2.0 TDI de la Audi decat 2.0d de la BMW.
Ca masina, BMW e mai evoluat, dar e destul de complicata intretinerea.

| helpforyou a răspuns:

Audi A6 și A5, precum și BMW Seria 5 sunt modele de autoturisme de lux, cu un nivel ridicat de fiabilitate în general. Cu toate acestea, ca orice mașină, pot avea probleme din când în când.

Atunci când vine vorba de motorizarea 2.0 TDI, ambele marci au avut modele care au funcționat bine cu această unitate de propulsie. Audi A6 și A5 au avut modele care au funcționat bine cu motorul 2.0 TDI, în timp ce BMW Seria 5 a avut, de asemenea, modele care au funcționat bine cu această unitate de propulsie.

Dacă vă gândiți să cumpărați un Audi A6 sau A5 sau un BMW Seria 5 din anii 2011-2013 cu motorul 2.0 TDI, ar fi recomandabil să faceți o verificare a istoricului mașinii și să vă asigurați că a fost întreținută adecvat înainte de a face o achiziție. De asemenea, ar fi bine să îl testați și să îl inspecționați cu atenție înainte de a lua o decizie.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Vezi ca A5 face parte din clasa mai mica ( bazat pe audi A4). Deci e putin mai ieftin la intretinere si in teorie trage mai bine cu acelasi numar de cai ca seria 5 si Audi A6 fiind mai usor.
Motorul 2.0 TDI euro 5 de pe Audi a fost pus orice de la Seat Ibiza la dubele de pe VW. Are mici probleme ici colo ca orice motor diesel dar per total un motor foarte reusit.
BMW foloseste in acea perioada motorul N47 ce are probleme la lantul de distributie. Pe F10 cum iti doresti tu au facut un update si cica problema nu mai e asa des intalnita. Oricum, atata timp cat lantul e schimbat sau nu suna, nu ar trebui sa ai probleme nici cu acest motor ( eu am E90 2010 177cp cu motor N47 si 300.000 si nu am probleme).
Personal as scoate A5 din discutie fiind clasa inferioara la celelalte 2. Dintre cele 2 ramase, personal as merge pe seria 5 F10. Ce ii drept aici intervine preferinta mea in materie de masini, dar eu zic ca un BMW o sa se conduca mereu mai placut decat un Audi ( la aceeasi bani si an vorbind).
Ca fapt divers, am o cunostinta cu Audi A6 2.0 TDI 177cp 2012 manual si mi-o spus ca ii mananca foarte multa motorina. Lumea zice ca motorul nu duce chiar bine caroseria mare de A6. In schimb cel 2.0 de pe BMW se descurca mai bine.
La asemenea masini e mai important zic sa aiba km reali si sa fii fost intretinute corect decat care este mai fiabila pe hartie.
Bafta!