| Andrey550 a întrebat:

Ce parere aveti, de cati amperi as putea pune o baterie pe scuter de 50cc? Care ar fi cea mai mare posibila la amperaj?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Vezi ce spatiu disponibil ai pentru acumulator și te orientezi după dimensiunile alea.

- atenție la tensiune - cea exprimată în VOLTI
- ia bateria la tensiunea portivită și cu amperajul cel mai mare care încape în locaș!

| Andrey550 explică (pentru sierra1):

Nu e vorba de locas ca nu aia imi este problema ma refer la amperi, la voltaj stiu ca e maxim 12v dar acum am o baterie de 12v la 4amperi, am vazut la altii cu baterie de masina de 12v la 40 de amperi.

| sierra1 a răspuns (pentru Andrey550):

Repet:
- ia bateria la tensiunea potrivită și cu amperajul cel mai mare, care încape în locaș!