| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți de marca BMW? În general. De ce unii oameni blamează marca asta și sfaturi de la oameni ce conduc mașini de sarakii, ca sa nu îți iei ca e scumpa ca bagi bani în ea. Da e adevărat. Dacă nu știi ce cumperi. Ca tracțiune spate ca dai în șanț. Mai merita sa îți cumperi bmw 320d e46 din 2000? 20 de ani. Nu veniți iar ca e veche și chestii de astea. Mașină e impecabila și are un preț corect. Stați calmi ca încă nu mi-am cumpărat bmw. E doar o părere. happy costul de întreținere am văzut ca e mic.

19 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Invidie pentru aia care afla ca vrei masina noua, ciuda pentru cei care vad ca ai bmw si alta varianta e calitatea slaba. Fiind brand renumit nu are o rezistenta asa buna si e bataie de joc. Japonezii fac cele mai bune masini

| Simpatic a răspuns:

Masina e impecabila la 20 de ani? am masina la serviciu de 3 ani care numai e impecabila, am masina personala la 2 ani numai e impecabila, dar asta la 20 e impecabila, poate ca asa arata caroseria polisata si ceruita dar motorul nu are cum sa fie impecabil, decat daca cineva a schimbat internele happy
Nu va mai bazati pe cum arata o masina ci ce are ea sub capota.
Bmw imi place mereu mi-a placut dar sunt unii care fac marca asta de ras si nu ne referim la modelele vechi neaparat pe care si le permite aproape orice meltean ci si modele noi pe care le cumpara o anumita categorie de persoane : pescarii si asa zisii interlopi, aia care tin lopeti in masina si sar la bataie la oameni cand sunt in grup (nu cand sunt singuri!), aia fac marcile de ras, la fel pot face de ras pe audi, mercedes, si orice marca si-ar lua ei chiar si Kia de ar avea, mai nou toti pescarii merg pe ford mustang varianta de 2, 3 litri ca asa agata taraturi cu masina care arata bine dar o bate seat leon cupra si altele asemenea, dar nu conteaza ca ford mustang trebuia sa insemne performanta ci faptul ca are apectul acela placut.
Eu am detinut in general masini noi pentru ca dai un ban dar stai in fata, dar am avut si saracii de masini sau am condus masini sarakii cum le zici tu, una nu avea totul in regula ba batea ba trancanea, ba scotea fum prea mult (ma refer la cele SH) ba scartaia, ba partaia, nu ai frate cum sa ai o masina veche si sa fie tipla decat daca bagi bani multi in ea si daca si ceilalti proprietari au facut mentenantele la timp au investit, da atunci masina va fi ok indiferent de varsta altfel nu.
Mai degraba lumea si eu apreciaza modelele mai vechi de la bmw gen cum sunt astea tunate pentru cunoscatori cum s-ar zice decat un e46 care scuze ca zic dar e devenita un fel de masina cocalarului, uite cateva exemple de masini pe care eu le-am vazut aranjate si mi-au placut mult modificate si intretinute : e39, e36, e30 cu astea cunoscatorii si pasionatii de bmw si nu numai o sa te aprecieze ca-s masini mai de bun gust, cu e46, e90 etc o sa zica uite alt cocalar cu bmw, chiar daca tu poate esti un om linistit iti vezi de viata ta.
Pentru acest e46 as recomanda daca gasesti faceliftul produs intre 2001-2005 parca, arata putin mai bine iar varianta 2.0 tdi 150 CP are si zvac e destul de ok, daca o prinzi si cu body kit M arata deosebit masina!
Nu stiu cum stai tu cu soferia dar atentie caci modelul ales de tine este cu tractiune spate si parerea mea este ca iti trebuie experienta in ale condusului ca sa stapanesti aceasta tractiune, cand e plouat sau iarna pe zapada este foarte greu de manevrat...cam asta este si motivul pentru care multi teribilisti ajung in pom si-i vezi la stiri ca ei au 18-19 ani si le-a luat tasu "bolid" cu tractiune spate desi ei au facut scoala pe tractiune fata eventual pe logan.
E greseala romanilor care nu au notiunea incepatorului, cand esti incepator incepi pe ceva cu mai putin putere, o masina mica sa te strecori usor si sa nu ii dai talpa, cand capeti experienta si vezi psihologic ca nu esti un vitezoman iti iei o masina puternica si eventual cu tractiune spate, ca sa ai suficienta experienta sa o manuiesti.
La noi cei cu bani cumpara odraslelor masini de peste 300 de CP la majorat si se mira prostii apoi de ce au facut accidente grave.
Nu e lege la noi cum nu a fost niciodata, incepatorii ar trebui sa fie limitati la o anumita putere si cilindree cam cum e prin alte tari ai dezvoltate, ca degeaba ai regula sa mergi cu 20 km /h sub limita maxima cand ai mai putin de 1 an de condus daca ai masina care prinde suta in 4 s.

| Simpatic a răspuns:

Un seria 3 nou mediu ca echipare cat e 40.000 euro? pai daca ai avea bani de unul nou cu siguranta nu ti-ai lua nici o masina second hand de 20 de ani, ai lua una de 10-20 k euro sh, cam cum au majoritatea "saracilor" cu ceva banuti la ei.
Vechi si bun tot nu ai inteles ca nu exista ca nu a stat nimeni pentru 2-3k euro sa iti schimbe tie si egr, si turbo, si furtune vacuum, si termoflot, intercooler si discuri si placute si kit ambreiaj etc

suntserios
| suntserios a răspuns:

Din 100 de soferi de bwm 5 semnalizeaza.
din 100 de bmw 60 sunt mai vechi de 10 ani si pline de rugina.

Acu poate intelegi de ce e blamata marca.

| relian a răspuns:

Stii cum e,cand nu ai ceti doresti si nici nu-ti permiti,spui cai de fite laughing
Cand vrei sa faci o comparatie,aia se face la masini normale nu la fiare vechi, se face la masini noi, nu la masini omorate, forjate vorba cuiva de alti, rupte in gura, acolo nu ai ce sa compari.
Sau iti cumperi un fier vechi de 20-30 de ani si vii sa intrebi ce spuneti de marca asta laughing pai ar mai fi de spus ceva la o masina de anii aia si facut praf?

Ca idee marca asta bmw este printre cele mai bune se pare.Tu spui ca dai in sant,pai poti da in sant si cu un OZN daca atata stii laughing, deci is masini bune, bine facute si nu-s premimum cum cineva pe aici spune.
La BMW, Mercedes, Audi etc toata lumea vai is masini de lux, nici pomeneala sa fie adevarat,
Sa luam de exemplu bmw tot ce este pana in seria 5 is considerate masini normale, nu-i nimic premium rahaturi, deci is masini pentru oricine, de lus is alea de la seria 5 in sus.
De unde spun asta? Cauta la fabricant si o sa vezi ca fabricantu spune asta pe webistele lor.
La fel intrebarile astea cit o fi oare costu de intretinere,pai ce cost nene daca cumperi fier vechi ce costuri laughing habar n-ai cum a fost intretinuta,condusa etc,voi deja vreti costuri de intretinere.
Cand vorbesti de costuri de intretinere te referi la consumabile,la benzina,motorina,ulei,frane,astea ce se schimba la orice masina in mod normal.
Si poti spune da astea de la bmw,mercedes audi bla bla cer benzina nu din aia cea mai ieftina,vor sa pui benzina mai scumpa,deci o sa iesi putin mai scump decat o alta masina care foloseste benzina cea mai ieftina.
Restu frane si alte minuni,uleiuri bla bla poti folosi la orice masina la fel, plus ca gasesti si de astea aftermarket, nu trebuie neaparat sa cumperi de la reperezentanta.
Astea is intretinerea, nu ca mergi tu cumperi fieru vechi a lui nea costel si te duci acasa si dupa te atii, nu mais tii ce sa mai schimbi laughing aia nu-i intretinere aia e ca asa ai vrut tusa cumperi.
Referitor la pret o masina noua bmw nu-i mai scumpa ca una mercedes aceiasi clasa, sau mai stiu eu ce alt brand.Ca sunt si masini ieftine cum e kia,hunday, adica cu pret nu la jumate, ceva mai sus, dar nu se compara ca si calitate si tot ce vrei, chiar daca alea ieftine de cele mai multe ori ai toate rahaturile pe ele, numa sa vina clientu sai ia ochii.

| Liviu a răspuns:

Eu am o masina de 'sarak' e un rennault scenic 2, din 2005, are 180 pe bord, in realitate prinde pana pe la 160, dar sincer? cu masina asta de sarac bat tara, si bat orice bmw din orice punct de vedere al calitati pieselor pe care eu le bag in ea.Eu bag piese noi pentru ca imi permit.Sa te vad pe tine cu bmw-u tau de om bogat, din anii 2000, cum bagi tu piese noi, cand tu o sa duci masina la coltu strazi, iar eu o duc la service autorizat.Pentru ca nu ma costa atat de mult schimbu de ulei si altele.Trebuie sa intelegi,ca bmw,audi,e marca buna,dar tocmai asta e problema,ca se plateste taxa pe prostie, adica pe lux. Daca tu erai unu care isi permitea, nu veneai aici cu frustrarile astea, sa ne explici tu noua, ca masini de saracii, ca tu vrei bmw.De asta mereu cand aud de bmw ma scarbesc, datorita oamenilor care gandesc ca tine.Isi ia omu bmw, audi, din 99, 2000, ca deh, saracu de rand domne, pana nu e fudul destul, cam nu e prost destul, nu? Isi ia omu o masina din anul 99 - 2000 cum spuneam, musai cu manele in blana, fac depasiri la limita, si sa nu uitam de tupeu nesimtit de a nu semnaliza si altele.Tu probabil esti un pustiulica de 16 - 18 - 20 de ani care inca e pasionat de bmw.E ok sa fi pasionat, dar romanu, saracu, prostu de rand care vrea masina scumpa, stii cum facem? Are masa 1 000 de euro in casa, se mai imprumuta idiotu 500 la vecinu din stanga, 500 la vecinu din dreapta, 1000 in banca, mai vinde niste pamant, si face 3500 de euro, si ia masina de 3500 de euro, si ii cade in cateva luni.Dar omu istet, care are buget de 3500 de euro, cumpara o masina la 2000 de euro, si aia 1500 ii baga in masina.

| nicu991 a răspuns (pentru Liviu):

Foarte bine punctat.

| Liviu a răspuns (pentru nicu991):

Fiecare are propria parere, daca sunt oameni cu o alta parere decat a mea, inteleg asta.Dar in esenta, prefer calitatea care mi-o permit. Daca un om e inginer, si are salariu de 2 000 de euro pe luna, automat, nu am sa ii reprosez ca si-a luat un bmw din 2012 - 2015, ca sigur isi permite sa il intretina.Dar cand stiu ca dorel, gigel, ionel(pune ce nume vrei tu, chiar si liviu) si-a luat un bmw din 99 - 2000 sau 2005 cu eforturi, si el lucreaza ca paznic(eu sunt paznic hahaha, nvm) deci? despre ce vorbim? isi permite acel om din salariu de paznic sa intretina un BMW sau AUDI, din 2005? eu nu as crede, vorbind aici de piese noi, si revizii

| nicu991 a răspuns (pentru Liviu):

O masina de lux va avea intotdeauna costuri pe masura daca ne referim la intretinere/ revizii, indiferent de vechimea sa.
Mai bine conduc o masina ieftina pe care o pot intretine fara sa-mi faca gaura in buzunar decat sa plang ca o piesa originala noua costa mai mult decat am dat pe ea pentru ca o masina la anii aia nu o iei "tipla, nu bate nu troncane" s-a.m.d.
Ii apreciez insa pe cei care-si iau masini vechi si le restaureaza la adevarata lor valoare punand pret si pasiune in asa ceva, nu pe Dorel, Gigel care-mi taie fata in trafic cu bembeul lui de 2.000 de euro si motorina de 50 lei in rezervor drept "uite boss ce masina am eu si tu n-ai sarakie care esti".

| Ineys a răspuns:

Masina de 20 de ani? Glumesti, nu? Mai bine iti iei una noua daca folosesti apelative precum "sarakii" la adresa altora. Inseamna ca ai bani nu? Ia-ti una din 2020.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Poate ar trebui sa iti redefinesti notiunea de "sarak", daca tot ce poti sa cumperi e o tigaie de 500 de euro.

Nu blameaza nimeni marca, sunt blamati cei ca tine care cum prind doua-trei salarii, hop top!, imprumut la banca sa isi cumpere o troaca.

| JicaContra a răspuns:

BWM e o masina foarte buna, dar prea scumpa si cam de fite
altceva, nu prea stiu, nu mi-a trebuit niciodata cu adevarat masina, asa ca nu mi-am luat!

| ancaval a răspuns:

Dacă ție îți place BMW și crezi că ai nevoie de așa mașină, atunci cumpără-ți, chiar e frumoasă.
Nu cred că trebuie să conteze părerile celorlalți. Lumea nu o mulțumești niciodată + că unii, care merg cu autobuzul, pot vorbi și din frustrare, din răutate.

| goguPatent a răspuns:

E o diferenta sa iti cumperi o masina de 20 ani ca esti pasionat de masini vechi, sa o restaurezi, sa lucrezi la ea samd si sa iti cumperi o masina de 20 ani doar ca scrie BMW pe ea si e singurul BMW pe care ti-l permiti.

Si da, e o masina premium, e imposibil ca veche de 20 ani sa nu coste intretinerea si sa bagi bani in ea.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Eu nu am nimic cu marca in sine, si modelul E46 imi place extrem de mult cum arata. Sincer chiar imi statea gandul la un moment dat sa imi iau si eu un BMW e90 318D. Eu am probleme cu anumiti oameni care isi cumpara BMW chiar daca masina e praf si nu isi permit sa o intretina si vin la tine cu atitudinea de " frate, masina mea e mai buna ca BMW". Amu ca aproape nu porneste dimineata e partea a doua. In rest sunt masini bune, mai ales E46. Daca zici ca masina e chiar bine intretinuta si dupa ce o cumperi ai si banii sa o intretii si iti place de ce sa nu o cumperi? Dar te rog sa nu faci parte din categoria aia de oameni care " BMW meu e mai bun decat golful tau din 2012 ca e BMW ".

| Clytia a răspuns:

Marca îmi place, sunt unele modele chiar frumoase. Totuși, ce ma mă amuză e atitudinea multor șoferi e atiutindea unor șoferi cu rugina sub capotă ce-și dau aere de parcă au ieșit cu Aston Martin ul pe stradă. laughing

| dnzzzzzzzzzzzzzzz a răspuns:

Copile, pe site-ul ăsta se pun întrebări, nu se dau păreri. Ai greșit domeniul. Apropos, înainte să te dai cu părerea despre care mașină e mai bună, termină 12 clase.

| JicaContra a răspuns (pentru dnzzzzzzzzzzzzzzz):

Deci, daca am o parere o tin pentru mine?!?
hai sa vedem:

sunt de PARERE ca de aia s-a facut site-ul asta, ca sa iti dai cu parerea

tongue

| wj a răspuns:

Bo$$, la cum scrii i-a BMW. Ti se potriveste, nu ascult-a la toti sarakii. Da nu de 20 de anii, cel putin 15, sa mai gaseste piese la dezmembrare.