| fabyy1998 a întrebat:

Ce parere aveti de masinile cu volan pe dreapta ( de Anglia) merita conduse in Romania, adica cu vizibilitatea e problema la depasiri? Pentru un incepator e mai bine sa conduca masina normala cu volan pe stanga?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Vizibilitatea in depasiri e o mare problema pentru masinile cu volan pe dreapta, mai ales pentru un incepator

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am condus destule, si daca ar fi dupa mintea mea, nu au ce cauta in traficul romanesc.
Nu doar depasirile sunt problematice, ci si incadrarile in banda in intersectie, ocolitul obstacolelor, asiguratul in oglinzi.
O masina cu volan pe dreapta e un stres si pentru ceilalti participanti la trafic, ca face zig-zag-uri pentru a avea vizibilitate, se pune aiurea in intersectii pentru a se asigura...

| OldSoul a răspuns:

Daca esti incepator cel mai bine ai coduce o masina normala, cu volan pe stanga.
Si cele cu volan pe dreapta sunt totusi ok, dar avand in vedere ca nu ai experienta la volan, si esti tanar, cel mai probabil vei avea momente in care te bagi intr-o depasire, daca nu ai vizibilitate si nici suficienta experienta e pericol curat.
Cu volan pe dreapta merita doar daca vrei sa-ti iei o masina mai inalta (SUV) cu masinile mai inalte ai o vizibilitate decenta, fiind mai sus decat ceilalti participanti la trafic, in rest, e destul de periculos.

| Lorenzo31 a răspuns:

Mai bine merg cu bicicleta decat cu masina cu volan pe dreapta, pentru un incepator mi se pare destul de periculos,(vizibilitate scazuta, incadrarea deficitara)

| Stefan_Dragos_1997 a răspuns:

Veai avea probleme cu masinile de pe contrasens daca esti incepator. Nu ie ca si cum ai avea volan pe stanga.