| AlexandarAlx a întrebat:

Salut, ce parere aveti despre masina cu volan pe dreapta? Intr-un an jumate incep sa fac scoala de soferi laughing si ma gandesc sa imi iau un audi a4/a6 cu volan pe dreapta. Este chiar asa de greu sa conduca un incepator o masina cu volan pe dreapta? Vreau pareri de la cei care au condus o masina cu volan pe dreapta

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pai la 4000e iti iei masini dragute. Iei un A4 b6 TDI, cu volanul la locul lui, si nu te mai incurci cu prostii.
Masinile cu volan pe dreapta ajunse in partea asta a Europei, sunt 'material de dezmembrari'. Le mai scot la circulat aia care n-au bani nici de Logan, dar vor masina. La bugetul tau chiar nu are rost sa-ti iei o masina cu handicap, sa stai dupa toate doamnele cu Matiz, ca nu vezi nimic in fata, sa depasesti.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ia tu permisul si apoi ai sa vezi ce dificil este sa conduci o masina cu volan pe dreapta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru un incepator e greu sa conduca si o masina cu volan pe stanga, d-apai pe dreapta

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu e vorba de incepator sau experimentat. Masina cu volan pe dreapta are niste lipsuri enorme. Cel mai mare este ca risti foarte mult cand incepi o depasire. Practic trebuie sa iesi cu masina complet pe contrasens, ca sa vezi pe langa un tir, de exemplu, daca vine ceva. Si atunci, sa zicem ca vine subsemnatul, cu 150 in localitate happy Dragoste la prima vedere!
Apoi, in unele intersectii, e greu sa apreciezi corect pe unde trebuie sa fii, ca sa nu-i incurci pe ceilalti. De exemplu, cand faci stanga fara marcaj, vei avea reflexul sa tii prea stanga. Iti garantez asta, am vazut sofer experimentat, care patea asta, cu volanul pe dreapta.
Sa risc sa-i agat pe altii, si sa mor in depasire ca o musca strivita de parbriz, mi se par niste dezavantaje suficient de mari, incat sa nu ma incurc cu o asemenea cocalareala.
Un A4 b5 gasesti ingrijit si cu 1500e, cu toate actele in regula, taxa nerecuperata. Chiar nu ai banii aia?

Răspuns utilizator avertizat
| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru AlexandarAlx):

Pai la 4000e iti iei masini dragute. Iei un A4 b6 TDI, cu volanul la locul lui, si nu te mai incurci cu prostii.
Masinile cu volan pe dreapta ajunse in partea asta a Europei, sunt 'material de dezmembrari'. Le mai scot la circulat aia care n-au bani nici de Logan, dar vor masina. La bugetul tau chiar nu are rost sa-ti iei o masina cu handicap, sa stai dupa toate doamnele cu Matiz, ca nu vezi nimic in fata, sa depasesti.

| OldSoul a răspuns:

Poate ti-se pare usor sa conduci o masina pe dreapta, asa e, am condus masina cu volan pe dreapta, dar mai bine spus o camioneta, care este mai inalta decat masinile standard si ai totusi vizibilitate pentru a efectua o depasire.
Nu recomand sa cumperi asemenea masina, asa ma gandeam si eu prima data, o masina ceva mai ieftina, cumperi ceva mai nou, dar in cele din urma mi-am luat o masina cu volan normal, si nu regret, nu ai idee pe cati soferi cu masini cu volan pe dreapta i-am "salvat" punand eu frana pentru ca ei se bagau ca "smecheri" in curbe si depasiri.
Prea multa inconstienta, e alegerea ta ce masina conduci, dar atat iti spun, in depasiri esti la mana soferiolor cu volan normal, si ar fi pacat sa dai peste unul putin mai agresiv ca te-ai ars!

| Florentina9210 a răspuns:

Da ce ma v-ati saturat de masinile cu volan pe stanga, vreti pe dreapta? Tu ca incepator ar trebui sa mergi cu o masina cu volan pe stanga, pana te obisnuiesti!

| DeathOfDreams a răspuns:

De ce ți-ai dori să conduci o mașină cu volan pe dreapta în România?
Circulația nu e reglementată de legile ei.
Sunt intr-adevăr țări în care se aplică "regula" asta, gen Marea Britanie, Australia, India, Japonia, Africa de Sud în care se conduce pe stânga.
Și ca să-mi exprim părerea în legătură cu asta, personal cred că e mult mai convenabil. Citisem mai demult că vederea periferică a ochiului drept e mult mai dezvoltată decât cea a ochiului stâng
și pe de altă parte, țările în care se circulă pe stânga au o rată a accidentelor mult mai scăzută.
Mi-aș dori să conduc așa
Dar nu aici

| Năstasă_Iulian_1993 a răspuns:

Neadecvate in Romania si destul de periculoase iar din cate stiu nu se vor mai putea inmatricula in Romania

| Eduaard a răspuns:

Fiind începător e puțin mai greu, dar în timp îți intră în mână și nu vei avea probleme decât la depășirea mașinilor mariwinking