| anonima1111111111 a întrebat:

Ce părere aveți despre mașinile cu volan pe dreapta? Credeți că se merită una bună la un preț mic pentru o perioadă lungă, adică o mașină de zi cu zi, de fâțâială?

4 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Sunt masini ca oricare alte masini.
Problema principala e la depasiri, iar asta poate reprezenta o problema sau nu.
Daca circuli in principal in oras, unde nu prea ai de facut depasiri, e bine, dar daca circuli in afara orasului, unde mai dai peste diferite atelaje, tiruri, acolo e o problema destul de dificila.
Si mai important de atat, tine de tine, de ce stil de conducere ai, daca ai un stil relativ agresiv, in care faci depasiri destul de des, recomandarea mea e sa te feresti de masinile cu volan pe dreapta, aceasta combinatie este un pericol, atat pentru tine cat si pentru ceilalti participanti la trafic.

| munteanuionvictor a răspuns:

Nu se merită. Mașinile cu volan dreapta sunt mai greu de condus. E mai riscant.

| Anca1991 a răspuns:

Masinile cu volan pe dreapta nu sunt mai greu de condus! Asta e doar o idee indusa de oamenii care nu stiu ce vorbesc!
O masina cu volan pe dreapta este la fel de greu de condus ca si una cu volan pe stanga, singura diferenta este ca la masinile cu volan pe dreapta este putin mai dificil la depasiri, iar daca toata viata ai condus o masina cu volanul pe stanga probabil o sa ti fie putin greu la inceput pana te obisnuiesti cu schimbatorul de viteze

| andreia67 a răspuns (pentru Anca1991):

Sunt EXTREM de periculoase la depasirile pe contrasens, daca nu depasesti axul drumului nu sunt mari diferente doar faptul ca trebuie sa schimbi vitezele cu mana stanga. Banuiesc ca pedalele sunt la fel.