| Începătorul988 a întrebat:

Ce parere aveti de Megane 3 1. 5DCI? Este fiabil motorul? Ca masina ar fi ok?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1.5 dci e un motor sensibil, pentru ca s-a scos maximul din el, inca din fabrica. La condus il poti compara lejer cu motoare diesel de capacitate 1.7-1.9, insa la fiabilitate se vede ca s-a tras de un amarat de aproape 1. 400cmc
Am vazut prea multe 1.5 dci cu pistoanele topite, ca sa le laud.
Intr-adevar, daca iei o masina cu 100. 000km, bagi consumabile de calitate si iti faci treaba cu ea, poate fi o masina buna; dar spre deosebire de alte dieseluri, dci-ul pare de unica folosinta, din pacate.

| Începătorul988 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Eh, am ales deja "castigatorul" pentru iubita mea. Un golf5, din 2007 tare frumusel dotat, volan gti plat, navi, clima, traapa faruri gti cu lupa, pachet gti cu bara spate r32 cu evacuare, jante pe 16. Tare frumusica masina, pretul de achizitionare fiind de 6200€. De cateva ore o am, si sunt super multumit de ea. Ai si spatiu, si toate cele. Ramane sa vedem cum v-a reactiona cand v-a lua permisul. Atunci ii voi oferi si masina, pana atunci sta tare bine ascunsa laughing

| Vladut123456 a răspuns:

1.5 dci chiar e un motor fiabil daca este intretinut corect, masina e ok, nu e naspa nici la aspect, insa nu stiu ce sa spun despre cartela cu care o pornesti, cica ar fi cam pacatoase.