| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveţi despre Ford Mondeo 1.8i pentru începător?
Am găsit unul adus de câteva zile din Germania la 1700 de Euro, am văzut maşina, arată perfect, se aude foarte frumos.
Eu vreau s-o cumpăr? La ce trebuie să mă uit? Cum fac cu actele? Ce acte trebuie să aibă?
Sunt bune aceste maşini? Aceste motoare?
Se găsesc piese de schimb SH/noi accesibile?
Aş dori şi alte sfaturi pentru că este prima maşină şi nu prea mă pricep, mulţumesc anticipat!
Sănătate!

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Salut!
Mondeo 1.8i, consuma destul de mult. Daca ai nevoie de masina pentru a circula mixt si urban, nu prea o recomand, decat daca iti permiti sa-i montezi o instalatie GPL (500-750 euro), sau daca nu te deranjeaza consumul.
Ca fan Ford, pot sa-ti recomand Ford Focus 1.8 TDCI, gasesti la banii tai, iar inmatricularea costa 700 si ceva pentru cele mai tinere de 12 ani, in jur de 500e daca are 13-14 ani. Sunt motoare foarte reusite, consuma putin si trag bine. Iar la spatiu si confort, Focus e foarte apropiat de Mondeo, sunt niste 'balene' confortabile.