| anonim_4396 a întrebat:

De curând m-am hotărât să-mi cumpăr o mașină, dar nu mă prea pricep la motorizări.As vrea o mașină fiabila, care să aibă un consum mic, întreținere ieftină, piese ieftine. (ce vrea tot românu') big grin
Am găsit următoarele mașini, doar că NU MĂ PREA PRICEP la motorizări
1.9 TDI ALH 90CP(Golf 4)
1.8 TDDI 90CP(Ford Focus MK1)
2.0 D 150CP(BMW e46)
1.8 TDCI 90CP(Ford focus MK1)
2.0 HDI 136CP(Peugeot 307)

Repet, nu mă pricep la motoare așa că v-aș ruga frumos să-mi spuneți și mie ce motorizări se potrivesc cerințelor mele din cele de mai sus.

Și încă ceva, aș dori să-mi faceți un top cu cele de mai sus, adică de la cele mai bune la cele mai puțin bune din cele de mai sus big grin

Mulțumesc!

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Fugi de alea ca aduc pagube la casa omului, sincer abia astept sa nu se mai comercializeze motorina in benzinarii sa vad ce fac dieselgaterii astia, trec pe benzina sau raman calatori de bus. Una pe benzina motor 1.5 - 1.6 daca no calci o sa scoata un consum decent, recomandata sa mergi la munca sau la drum lung, de evitat mersul in oras pentru ca sant multe semafoare, opriri plecari de pe loc creste consumul. Renault clio - megane, peugeot sant masini care rezista si nu costa mult intretinerea.

| AndreiMnd a răspuns (pentru mgtow):

Îmi place diesel doar din simplul fapt că se conduce mai ușor decât benzina.In trecut am avut prima mașina, un Fiat Punto pe benzina care l-am ținut vreo 4 luni și care avea consum extrem de mic, nu am avut absolut nicio problemă cu el doar că uneori nu mai plecam după loc și îl opream foarte des(eu școala am făcut-o pe un diesel)
Când mă duceam în oraș cu el îmi luam foarte multe claxoane și numai zic de înjurături.
După 4 luni de coșmar am reușit să scap de el, l-am vândut și nu mai vreau sa aud de benzină absolut niciodată big grin
Acum înțelegi de ce îmi doresc așa de mult diesel

| mgtow a răspuns (pentru AndreiMnd):

E risc de interzicere la masina pe motorina, ideal ar fi ceva hibrid pentru tine dar costa mult... intre bmw e46 si peugeot 307 fiind masini vechi piesele nu sant scumpe deloc, nu par masini rele, mai scumpe sant la masiniile noi de fel. Prin 2025 UE vrea sa interzica masiniile pe motorina din cate se aude, sa nu pierzi bani de pomana zic

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

2.0 HDI e cel mai fiabil de acolo.
Restul se zbat pe aceeasi linie, ALH-ul e economic si fara probleme grave, dar merge ca ***, n-ai cu ce depasi 100km/h. Si caroseria e la fel de proasta, adica incomoda si instabila.
1.8 tddi consuma destul de mult (6, 5% indiferent daca mergi cu 60 in frana de motor, sau cu 170, depasind tot). Am avut. Caroseria e superba. Probleme cu pompele de injectie (Bosch VP) si rezistenta de la ventilatie (ia foc masina, ca fapt divers).
1.8 TDCI de la Focus 1 are injectia slaba, se strica injectoarele si pompa (Delphi), dar in rest consuma putin si trage bine. Nu este de 90cp pe Focus 1, din cate stiu, doar de 100cp (PS). Pe Focus 2 este un 1.6 tdci de 90cp, ala e mai rezistent (nu are dpf, si e motor 1. 6hdi de la Peugeot, de fapt).
2.0d de la BMW e bun, dar sufera de aceeasi boala ca si 1.8 tddi, adica pompa Bosch VP.
Eu m-as orienta spre un Opel Astra H sau Corsa C, cu motorizare CDTI (1.3 1.7 sau 1.9). Sunt rezistente si fiabile, n-ai treaba nici cu electrica, nici cu motorul. Corsa C e mai slaba la tabla decat Astra H, dar ambele sunt solide in general.
La buget mai redus, poti alege Corsa C 1.2 benzina, e foarte ok, cu consum mic. Vezi sa nu bata distributia (lant), si sa mearga rotund. Trage ok, consuma putin.
Dintre cele prezentate de tine, cum spuneam, am avut Focus 1.8 tddi, dar nu l-am tinut mult, am vrut ceva mai mare. Nici nu am regretat ca l-am avut. Ma uitasem si la Peugeot 307, dar multe aveau defectiuni la directie, iar piesele sunt scumpe. Golf 4 as conduce doar ca alternativa la mersul pe jos, nu as plati niciodata pe asa o porcarie, e mai ok Loganul.
BMW e46 e misto, dar iarna mai bine o lasi acasa. Piesele sunt scumpe, vechimea e mare, sunt sanse sa manance multi bani.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

@Panamea Cand am sa vad macar un raspuns cu detalii tehnice, am sa te cred ca stii sa-ti repari macar tricicleta de care pomenesti.
Faptul ca am Dacie 1300 cred ca se pisa pe "reputatia" ta si mai mult, fiind o pasiune de mecanic. Daca o pun la avatar, nu inseamna ca ai descoperit tu ceva. Pot sa-mi pun si un Brabus acolo, stiai?
A, nu... Tu nu stii nici cum sa-ti pui avatar. O zi faina, contabilule!

| Panamax a răspuns:

Golful e ok daca gasesti un exemplar care nu are km dati inapoi ca altfel iei teapa ca userul turbina care s-a fript cu un cazan din 92 cu km fara numar.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Panamax):

Ma obosesc sa-ti amintesc ca eu vorbesc de sute de masini, nu doar despre cele pe care le-am avut. Tu cred ca iti intinzi lantul la bicicleta zilnic, ca n-am vazut sa scrii vreodata ceva din experienta. Bati campii cu "sfaturi din popor", ca orice mediocru.

| Panamax a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Zise "tinichigiul "de la coltul blocului care pana mai ieri avea o Dacie 1300 la avatar.
Cand eu reparam masini tu aveai tricicleta.
Cei care nu stiu nimic au tendinta sa-i invete pe altii si tu esti unul dintre ei.O nulitate in mecanica, dar care trancane verzi si uscate.