| Fr3You a întrebat:

Salut, ce parere aveti despre motoarele 1.2 16V, 75 cp si 4 cilindri benzina aspirata natural la Renault la o greutate a masinii de 1090 kg si maxim 1580?
Intreb din punct de vedere al fiabilitatii, consumului si puterii. Am auzit ca cele pe benzina aspirat natural sunt lente si la un motor de 1.2, ma gandesc ca, cu atat mai mult si intreb asta in perspectiva unei depasiri, cand e cazul.

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pentru Romania mult iubita merge, in oras atat. La drum lung nu as recomanda, mai usor e sa mergi cu trenul intre orase. Masina cam slab la recomandari ceva decent sa prinzi, vezi ca tot ies modele ciudate si naspa, astea electrice vor arata mult mai rau fata de modelele din anii 2000 - 2008 de ex. Fiind motor aspirat va fi mai bun pentru ca nu incurca turbina si mergi mai relaxat cu ea

| Sofer a răspuns:

Nu m-aș uita la asa motor. As cauta ceva potent și minim 100 cp benzina aspirat pentru întreținere ieftina și putere destulă. Orienteazăte spre Opel astra h.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E lenta masina, nu stiu daca e de la motor. Cand mergeam cu prietenu in a lui se simtea ca un vapor sincer. Zici ca mergi cu titanicu pe strada. Poate reusesti sa iei viteza dar mai greu

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. O cunostinta are logan 1.2 MPI (acelasi motor si platforma ca renault clio). O zis ca singura chestie ce o poti depasii e un autobuz laughing. Treaba cu panta, stai calm, o sa urce idiferent de greutate. Eu zic ca daca o iei strict pentru oras si iesit o data pe luna din oras e super si fiabil, dar daca faci drumuri in exterior as recomanda macar un 1.4 de la Renault. Iubita mea are Polo 1.6 MPI, rachetuta pe roti daca o turezi bine.

| Fr3You explică (pentru ClaudiuM1997):

M-am gandit si la un stage 1 laughing. Ar creste puterea cu 10 cp si 12 N*m, dar nu stiu daca s-ar simti vreo diferenta

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru Fr3You):

Apai nu cred ca se simte vreo diferenta. diferentele mari se simte la motoarele ce au si o turbina atasata. acolo castigi mai multi cai si cuplu. Eu zic ca daca ai nevoie de masina asta si pentru exterior si depasiri atunci cauta ceva cu motor 1.6 MPI. In general cam toate sunt reusite indiferent de firma ( eu prefer Renault, Ford si Hyundai). Atunci sigur ai suficienta putere si pentru bagaje si depasiri.

| badpanda a răspuns:

Penultima masina avea 220 de cai, actuala are 180 si mi se pare o mortaciune.
Nu am idee cum ar fi una de 75 de cai.

| CatalinLaurentiu02 a răspuns:

Am 4 mașini pe care le conduc
Am 1.2 benzina VW polo
Ca și consum, ia destul fiindcă mergi turat cu el la viteze mari
Ii ieftină întreținerea
Sunt foarte lente
Nu prea poți depășii nu știu ce numai dacă îți iei avânt
Ca fiabilitate is bune, mai ales VW
Un rulment la motor am schimbat la ea (legat de motor)
In rest, trag de el de numa’
Mașină de servici

| Fr3You explică (pentru CatalinLaurentiu02):

Iti multumesc pentru raspuns! Eu am teama ca in rampe cu inclinatie mare, cu bagaje si mai multe persoane in masina nu o sa traga masina laughing
Ai avut vreo problema de genul?

| CatalinLaurentiu02 a răspuns (pentru Fr3You):

Am avut ceva dificultate la urcare intr-o curba mare, eram singur
Am urcat cu viteza întâi
Trebuie turată bine in situațiile de genul
Dacă ai persoane multe, in viteza 1 ai cea mai mare putere
Nu prea ai treaba și situațiile de genul is foarte rare
Persoane multe am transportat, trage greu dar asta e
Faptul ca e ușoară îți da o senzație de nesiguranța la viteza mai mare mai ales dacă bate vântul?
Îți recomand 1.4 dacă vrei sa îți cumperi mașina pe benzina
Ori 1.9 de pe golf
Dacă stai bine cu banii și 2.2? îți dau anunțul de la Mercedesul meu ca poate te interesează? Sa fii sănătos
Domnul Isus sa te binecuvânteze prietene cu mântuire și cu pace ❤️?