| anonim_4396 a întrebat:

Am o rugaminte, intentionez sa-mi achizitionez un autoturism.
Intre Opel Vectra B (an fabricatie 1999, Berlina, Motor 2000, Turbo Diesel) si Ford Focus ( motor 1.8, Turbo Diesel, an de fabricatie 2003), care ar fi varianta optima din punct de vedere al consumului, intretinerii si fiabilitatii?
Multumesc big grin

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pe mine nu m-au impresionat motorizarile diesel din acea perioada de la Opel.
Focus 1.8 TDCI insa, e super reusit. Trage foarte bine, consuma putin. Dezavantajul e ca gasesti mai greu mecanici care sa 'stie' Fordurile.
Focusul mai are in plus o suspensie senzationala, si un confort interior sporit. Fata de Vectra poate nu e o diferenta enorma, dar fata de un Golf, de exemplu, Focus e avion.
Focus mai are probleme cu tabla, dar daca cumperi unul fara rugina, il tii curat si ii faci un tratament cu ceara pentru cavitati, n-ai treaba.
Intre cele 2 masini alese de tine, e diferenta cam mare de pret; un Focus 2002 (noiembrie), 1.8 TDCI, inscris, impecabil, a vandut un prieten de al meu cu 2900e saptamana trecuta. Cele in jur de 2000e sunt 'alergate', nu le recomand, ca Fordurile nu sunt masini simple, si poti face investitii enorme in ele, ca sa mearga cum trebuie.
Vectra B diesel, la 2200e o cumperi impecabila, inmatriculata.

11 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Ford focus. sunt 4 ani de diferenta.
in plus, motoarele diesel folosite in acea epoca nu au fost cotate foarte bine.
tu alege ceea ce iti faca placere.

| gelu1970 a răspuns (pentru gelu1970):

Ma refeream la motoarele diesel folosite de opel

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Fiabilitate la autovehicole (ca masini nu mai sunt) vechi de 12-16 ani?

| xs1der a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Nu inteleg, care e problema ta? pentru ce dai raspunsuri aiurite si fara sens?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru xs1der):

Raspund la intrebari aiurite si fara sens.

| xs1der a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Mda, foarte inteligent esti, nu te baga nimeni in seama si n-ai ce face, daca tu gasesti asta o intrebare aiurita te rog cauta mai bine pe TPU pentru ca eu consider ca am pus o intrebare cu sens... mai ai si numele izvorul de intelepciune dar se pare ca te cam contrazici singur din cate observ laughing

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru xs1der):

N-ai tu niste treaba? Niste rugina de racait pe la niste masini pe care vrea tac-tu sa ti le cumpere cand o sa faci si tu 18 ani?

| xs1der a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Da, ce sa zic de un virgin pe viata a carui parinti il bateau cu prajina sa invete pentru bac la 18 ani ca de nu il dau afara din casa si care nu are ce face in viata decat sa comenteze el aiurea la intrebarile mele, get a life happy

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru xs1der):

Vad ca ai avut niste experiente traumatizante la viata ta...

| David_Gia_1980 a răspuns:

Eu aș lua Opel! Motorul Diesel la Opel este f bun.

| xs1der a răspuns (pentru David_Gia_1980):

Multumesc, mai astept si alte raspunsuri big grin