| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre noua lege ( nu se mai poate circula cu o masina inmatriculata in alta tara mai mult de 90 de zile in Romania... special cele inmatriculate in Bulgaria)?
Crede-ti ca sunt sanse sa intre in vigoare sau e doar o alarma falsa?
Ce solutii ar fi in cazul in care ar intra in vigoare?

Multumesc anticipat!

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E in vigoare de mult timp si au bagat-o ca sa platiti taxe la stat toata ziua va face viata un calvar politicienii, dar si voi santeti vinovati ca va cumparati jafuri de masini apoi vi se strica dupa o saptamana.

| Rock10 a răspuns (pentru mgtow):

De ce judeci inainte sa analizezi!? Poate nu toti isi permit o masina noua cu toate ca au neaparata nevoie de una.
Oricum imi place la nebunie mentalitatea tarii astea...in loc sa se revolte pe taxele puse ca pentru robi, se ironizeaza si critica fara sens intre ei! Politicienii de la noi se distreaza cum vor iei pentru ca in loc de o tara unita suntem doar o adunatura de sacali!

| robijam a răspuns:

La cat a fost pagubit statul roman cu masinile inscrise pe Bulgaria ( au scapat de taxe, cu masini pe Bulgaria se dadeau spargeri, etc ) e si normal sa se bage. Cred ca singura alternativa sa scapi de taxa mare ar fi recarosarea.

| Rock10 a răspuns (pentru robijam):

Ce presupune asta?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ar fi o idee excelenta, nu stiu daca legea a intrat in vigoare insa, dar m as simti la in siguranta pe sosele stiind ca nu mai circula cazane vechi de 20 ani cu asigurari bunica stie unde facute

| Rock10 a răspuns (pentru suntserios):

Inainte sa ironizezi mai bine gandeste-te si la motivele celor care si-au inmatriculat masinile in Bg. Eu personal pentru ca m-am scarbit de cat de fraieri suntem (pentru ca nimeni nu mai are sange in vene in tara asta sa se revolte atunci cand e umilit)! Pentru ca avem o economie de toata jena si o coruptie strajnica la fel ca si bulgarii insa inmatricularile la ei sunt de 3 poate 5 ori mai mici decat la noi ( in conditiile in care nivelul de trai e aproximativ la fel)! Iar multe dintre "cazanele" aduse in tara sunt mai bune decat modele din 2006-2008 de logan.

| suntserios a răspuns (pentru Rock10):

Nu ma intereseaza motivele. nu iti permiti sa inmatriculezi si sa intretii o masina nu o cumperi. daca nu ar fi fost acesta taxa de inmatriculare era plina Romania de jafuri de masini, de sicrie pe roti. Macar asa de bine de rau se mai stimuleaza industri auto interna.

| Rock10 a răspuns (pentru suntserios):

E parerea ta si nu vreau sa o comentez! Oricum cand statul o sa iti puna bete in roate...sa stii ca iti vei merita din plin soarta.

| Oana92 a răspuns:

Din punctul meu de vedere ar fi cazul ca o astfel de lege sa existe. Nu e corect nici sa platesti acea taxa, dar nu e corect nici ca legea sa fie valabila doar pentru fraieri, iar smecherii sa faca ce vor si sa nici nu poata fi trasi la raspundere in caz de accident.

| Rock10 a răspuns (pentru Oana92):

In cazul asta eu sunt smecherul? laughing
Crede-ma in tara asta mereu am fost fraierul (platitor de taxe, impozite pentru ajutoarele de somaj a tiganilor cu vile si 4 masini)...dar mai suport inca 2-4 ani pana imi termin studiile apoi nu stiu daca voi mai veni in Romania mai mult de o saptamana la 10 ani!

| Braunion a răspuns:

Nu se mai poate.

| Rock10 a răspuns (pentru Braunion):

De ce?

| Braunion a răspuns (pentru Rock10):

Ca nu se mai poate circula cu masini inmatriculate in alte tari, te opreste militia si iti ia talonu. Tu ai vazut ce e in ultimele luni pe toate soselele si in toate orasele? Sau stai la stana? In mod sigur se va introduce legea, am vazut cu ochii mei cu militienii iau in evidenta toate masinile inmatriculate afara.

| Rock10 a răspuns (pentru Braunion):

E o mare diferenta sa se ia in evidenta o serie de masini( a mea a fost luata in evidenta acum mai bine de 6 luni) si a se pune
in practica o lege! NU stau la stana (cu toate ca nu ar fi ceva josnic) ci la vreo 2500 de km departare de Romania si tocmai de asta am cerut mai multe detalii. Nu am avut timp sa urmaresc stirile in ultima perioada.
Oricum e greu sa gasesti persoane in Romania (chiar si pe acest site) care sa iti dea un raspuns civilizat! Decat sa ironizezi mai bine nu mai raspunde!

| ManeaAlex a răspuns:

E o lege Foarte proastaaaa... Daca iti ei o masina neinscrisa '''Mai buna'' dai 1000e Apoi mai dai 2000e sa o inscrii in RO ...Asa ca mai bine Bulgaria scrie p masinawinking