| SuperCrapuL a întrebat:

Intrebarea mea este in legatura cu inmatricularea masinilor in Romania, pentru ca nici acum nu pricep, la cate prostii de taxe sunt. Deci daca cumpar masina inmatriculata in Romania ce taxe trebuie sa platesc? Si daca o cumpar inmatriculata pe alta tara si vreau sa o inmatriculez pe Romania,la fel, ce taxe trebuie sa dau? Si daca puteti sa imi mai explicati o chestie, va rog : masinile inmatriculate pe alta tara nu au voie sa circule decat 30 sau 60, 90 de zile in Romania,habar n-am, dar ii vad pe unii de ani de zile cu masini cu numere de alte tari si nu ii obliga nimeni sa le inmatriculeze... cum se poate evita inmatricularea? ma rog, nici nu stiu ce intrebare pot sa pun aici dar sper ca va dati seama la ce ma refer.

Răspuns Câştigător
| Alicezzz a răspuns:

Daca masina este inmatriculata deja pe ro nu mai platesti nici o taxa, doar taxele pentru numere si actele necesare ca sa devii propietar! Daca cumperi una din alta tara si o pui cu nr de ro clar platesti taxa de mediu care difera de mai o masina la alta in functie de an si norma de poluare! si daca vrei sa circuli in ro cu masina pe Bulgaria o faci daca ai firma de Bulgaria sau pe numele unei persoane fizice din bulgari a! http://www.4tuning.ro/......17874.html

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legea s-a schimbat anul acesta in ce priveste circulatia masinilor inmatriculate in alta tara. Toti romanii vor trebui sa si le inmatriculeze in Romania pentru ca nu vor mai putea circula cu mai mult de 30 de zile pe an in Ro.

| hummmer a răspuns:

Daca cumperi o masina inmatriculata in Romania si ea a fost inmatriculata in Romania inainte de 2007 platesti timbrul de mediu, daca e inmatriculata dupa 2007 in Romania nu platesti nici o taxa[a platit cel ce a inmatriculat-o]. Daca o aduci de afara, platesti timbrul ala. Cu masinile cu numere straine, vezi pe site-urile politiei sau nu stiu si afli ce si cat poti circula cu o masina inmatr in alta tara.
Eu am scurtat-o mult, problemele is pentru fiecare caz in parte mai stufoase.

| Damain_Damian_1998 a răspuns:

Poti circula cu masina de fara cu toate actele platite si valabile(asigurare itp si masina sa fie pe numele tau) circul cu masina de Anglia de aproape 2 ani, nu e nici o prb si m au oprit de n ori totul e k