| Ottakringer a întrebat:

Daca am o masina inmatriculata in Bulgaria sau in orice tara fata de Romania pot circula cu ea aici?
Pot sa ii fac ITP-ul aici? RAR-ul?
Care sunt dezavantajele daca e inmatriculata la bulgari?
Mersi!

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

ITP-ul il faci aici la RAR. Pentru asta trebuie sa fie in stare tehnica impecabila, la RAR nu te trece cu bani de-o shaorma, ca la statia ITP de coltul blocului.
Cel mai mare dezavantaj cu masinile inmatriculate in alte tari este asigurarea. Teoretic e valabila si in tara. Practic, s-ar putea sa fii nevoit sa platesti eventualele daune din buzunarul tau, mai ales daca ti s-a reinnoit asigurarea printr-o firma ce face inmatriculari in BG, pentru ca ai sanse maricele sa primesti o polita RCA falsa. Multe masini cu numere de BG ce circula in Romania, de fapt sunt radiate din BG, iar actele sunt aproape false. S-a intamplat sa coopereze politia din Bulgaria cu cei din Romania, sa organizeze razii pe teritoriul roman, sa verifice masinile cu numere BG. Nu putine au fost gasite cu nereguli, si lasate fara acte, sau chiar confiscate cu totul, intocmit dosare penale, etc.
Doar daca stai in sudul tarii si ai posibilitatea de a te deplasa personal in BG pentru inmatriculare renteaza, altfel te poti trezi ca ai comis ilegalitati despre care n-ai avut habar.

| NakaTaka a răspuns:

Pai singurul dezavantaj este ca se radiaza foarte dificil.

| David_Alex_1993_o6Hw a răspuns:

Da poti circula cu ea cat sunt valabile actele (1 an etc. )
La bg poti acum sa ii faci itp si rar in tara la noi.
Avantajele la bulgarii:
Nu platesti taxa de poluare
Reinoirea actelor la 1 an in jur de 150 E.
Dezavantaje : Daca ai accident, s-ar putea sa ai probleme cu asigurarea.

| eva79 a răspuns:

Buna ziua,

Poate raspunsul meu este tarziu, sper a ajuta alti utilizatori.
Cu orice masina straina poti circula in Romania.Itp la orice masina straina, inclusiv cele de Bulgaria se poate face la Rar in Romania si este valabil 24 luni.Costa 270 ron aproximativ pe 2 ani.Actele facute de Bulgaria sunt valabile un an.
Pentru asigurari rca Bulgaria recomand un site unde am facut si eu .www.rcabulgaria.eu