| Alin0308 a întrebat:

Ce părere aveți despre passat bluemotion 2009, 1968 cm3, 110cp? Codul motorului e CBD. 81kw/4200t.
Se mai pot pune cai pe ea?
E același motor că 2.0 140cp? doar că e ajustat să consume mai puțin?

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Motorul in sine e acelasi cu cel de 2.0 TDI dar au si ceva diferente fizice pentru care al tau scoate doar 110 cai.De pus cai mai poti pune pana la 135-140 cu Stage 1 (fara sa schimbi piesele ). Asta nu inseamna ca e la fel ca cel de 140CP din fabrica pentru ca acela poate fi dus la 170cp cu stage 1 iar cel de 170cp din fabrica la peste 200cp. O alta diferenta este ca cel de 110cp are cutie de 5 viteze iar cel de 140cp are 6 viteza. Eu am Seat Exeo 2. 0TDI 143CP si iti zic sincer rare ori ajung sa ii folosesc pe toti. Dupa mine cei 110cp ajung pentru depasiri in siguranta si asa mai departe.

1 răspuns:
| Frank51 a răspuns:

Fiecare motor are piesele componente construite pentru puterea masinii. La cele cu cai mai putini, motorul, axa cu came, pistoanele, bielele, arborele cotit, sunt construite dintr-un material inferior calitativ, iar injectoarele au diuze mai mici, injectand o cantitate mai mica de combustibil. La fel si restul componentelor, turbina, intercoolerul, etc, sunt mai mici. Poti marii puterea din soft, dar nu mai mult decat aproximativ 50% peste puterea stock, dupa aceasta valoare incep sa apara probleme la ambreiaj, turbina, injectoare.

Cel mai ok este sa cumperi un passat care din fabrica are 170cp, la motor de 2 litrii. Acolo componentele sunt deja construite sa reziste la un anumit cuplu si solicitare, cu mult peste motoarele cu cai mai putini. La acea masina 50% peste puterea stock inseamna 255 de cai, ceea ce este arhisuficient. happy