| juann a întrebat:

Ce pot face pentru o izolare fonica mai buna in interiorul autoturismului? multumesc.

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Sunt substante speciale cu proprietati fonoizolante care se pot aplica cu pensula.
Daca masina ta nu are, suplimentar mai poti cumpara de la dezmembrari si adapta niste covorase speciale, care au sub ele un fel de pasla, insa numai cu conditia sa nu ajunga sub nicio forma apa la ele. Foarte utila este si acea izolatie de sub capota, care pe langa faptul ca tine motorul cald mai mult timp are si avantajul insonorizarii. De ajutor sunt si foliile lipite pe partea metalica a portierei, pe interior, sub tapiterie, pe care mecanicii nostri obisnuiesc sa le rupa spunand ca nu au niciun rol.
In prezent se gasesc mai multe tipuri de materiale fonoabsorbante cu diferite utilizari, cu putina imaginatie multe pot fi adaptate si prin masina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru insonorizare exista membrane / folii speciale. Montarea lor, pentru un rezultat optim se face dupa " chelirea " pina la tabla a interiorului masinii! Deci este o lucrare scumpa si de durata care trebuie facuta in ateliere specializate!