| qq30xx a întrebat:

Ce solutii de izolare fonica imi recomandati in cazul unei cabane de lemn unde scartaie foarte rau pardoseala si se aude dintr-o camera in alta?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Izolarea fonica ar rezolva efectul, cred ca er fi mai util sa elimini cauza.
Cea mai buna solutie cred ca este demontarea pardoselii si remontarea ei pe un pat de silicon. Adică cumperi câteva tuburi de silicon si pui un strat generos pe fiecare grinda, după care refixezi podeaua cu șuruburi sau cuie.
Mai este si varianta înlocuirii siliconului cu spuma poliuretanica, insa asta nu am testat-o, am vazut-o doar in prezentari Youtube.

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Podeaua scartie ca ai batuto doara in cuie, deci baga ceva suruburi, sau holsuruburi cum se mai numesc.Atunci cand folosesti doara cuie, pasind tot timpul pe podea cuiele lasa lemnul sa urce si sa coboare
Daca pui suruburi alea tin strans podeaua sau scandurile alea.Deci nu trebuie sa demontezi nimic.
Nu stiu cine teo fi pacalit cu cabana de lemn dar ai luat teapa se pare.
Cabanele de lemn se faceau odata, candva undeva cand oamenii nu prea aveau la indemna alte materiale.
Pune covoare pe jos si tablouri pe pereti, cam asta e ce poti face.