| utilizator001 a întrebat:

Ce problema ar putea avea masina daca se tureaza prea repede cand apas acceleratia? De exemplu, la 50 km/h trebuie sa schimb in treapta 4 de viteza, altfel este mult prea turata. Ofer Funda!

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Raportul dintre turația motorului si viteza afișata la bord este fix si bine determinat pentru fiecare treapta de viteze in parte. Acest raport nu poate fi influențat decât prin înlocuirea cutiei. Ar putea fi o eroare de afișare a vitezei reale la bord, insa sincer, inca nu am auzit de asa ceva. De aceea inclin sa cred ca ori turațiala 50 km/h este absolut normala pentru treapta a patra, ori in a treia nu e chiar atât de turata cat ti se pare tie.
In acest sens ar fi util sa precizezi despre ce mașină e vorba, dar mai ales ce motorizare ai si in cate trepte este cutia.

| utilizator001 explică (pentru regis):

Motorizare: Benzina, Motor 1.6, Cutie 5+1 trepte. Cand am cumparat-o(second-hand) mergea cum trebuie, nu mergea asa turata. Nu sunt sigur, dar cred ca problema ar fi din cauza ambreajului... Ce crezi?

| regis a răspuns (pentru utilizator001):

Este ambreiajul doar daca are întârziere la accelerare. Adică motorul se tureaza rapid, iar viteza creste lent.

| sierra1 a răspuns:

Cât indică turometrul la 50/oră în trapta 3 dar în a 4 a? Diesel sau benzină?

| utilizator001 explică (pentru sierra1):

Benzina. In treapta a 3-a 2500 aproximativ, in trapta a 4-a nu mai mult de 2000.

| sierra1 a răspuns:

Teapta 4 viteza 50 pe oră 2000 rot/min înseamnă că la 3000 rot/min (turația de croazieră pentru. benzinar) vei avea până în 80 km/oră. E clar că e supra turată. Dacă din mers, în a 4 a, accelerezi și acul indică o creștere a turației dar mașina nu se mișcă corespunzătot, atunci PATINEZĂ ambreajul.

Asta costa multi bani.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poate nu e defectiune, si vorbim doar de o cutie cu rapoarte foarte scurte, pentru transport marfa sau off-road.
Daca nu e vorba de cutie "scurta", atunci probabil patineaza ambreajul, si trebuie reglat ori inlocuit.