| autostiri a întrebat:

Ce se poate intampla unui vw polo 9n daca uleiul nu s-a schimbat de 2 ani si are 55.000 km? Au fost decat mici completari. Uleiul folosit este Castrol Edge 5w 40.

13 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Daca masina are 55.000 de km si nu ai schimbat in perioada de garantie uleiul nu stiu cum mai merge... normal trebuia sa fie demult motorul terminat. Risti sa calezi motorul, nu mai face lubrifierea cum trebuie si il calezi!

| autostiri explică (pentru FurtunaDiesel):

Inseamna ca trebuie neaparat schimbat uleiul.Nu am stiut ca uleiul nu a fost schimbat pana azi.In acest timp, de 2 ani a mai fost completat cam cu 1, 8 litrii ulei.

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru autostiri):

Cam da... si filtrul de ulei care se schimba o-data cu uleiul de fiecare data cand faci schimbul!

| subfocus a răspuns:

Scoate fum? daca nu scoate fum si merge bine schimba-l si nu are nimic.

| autostiri explică (pentru subfocus):

Nu scoate fum decat atunci cand este apasata brusc acceleratie.Masina are acum 192.000 km

| subfocus a răspuns (pentru autostiri):

Atunci nu te baga la ea. nu are voie sa scoata fum.

| deagle22 a răspuns:

In aia 2 ani cati km ai facut?

| autostiri explică (pentru deagle22):

55.000 de km.Masina e din 2004

| deagle22 a răspuns:

O sa ai numa plobleme cu dansa chiar daca ai sa ii faci schimbu la ulei, daca zici ca ai facut 55 de mii cu un schimb

| autostiri explică (pentru deagle22):

Ce fel de probleme pot aparea din cauza aceasta?

| deagle22 a răspuns (pentru autostiri):

Distrugi motoru, cu toate ca e de mirare cum de mai merge, presupun ca nici demaraj nu mai are si consuma cat un tractor

| autostiri explică (pentru deagle22):

Aproximativ 6 extra urban.Demaraj nu prea mai are. Dupa ce schimb filtrele si uleiul ce probleme se pot ivi in viitor din cauza asta?

| deagle22 a răspuns (pentru autostiri):

Parerea mea e sa ii schimbi cat de curand uleiu si filtru, si daca isi revine demaraju si ii scade consumu s-ar putea sa nu ai probleme(mai multe daca vrei iti zic maine cand se trezeste tata laughing )