| Florian1999 a întrebat:

Salut,se intampla ceva sau păteste masina ceva daca ii bag altfel de ulei? Vâscozitatea rămâne aceeasi 10w60 dar uleiul pe care l-am avut pana acum este Castrol Edge Sport 10w60 si acum am cumparat Castrol Edge Supercar 10w60, si vreau sa stiu daca este vreo problema ca este diferit.

Răspuns Câştigător
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Poti folosi fara grija! intotdeauna sa folosesti ulei de la acelasi producator

| mgtow a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Nu are nimic daca schimba fabricantul uleiului. Conteaza sa respecte ce pune in manualu masinii ca daca azi baga un tip de ulei maine altul asa o arunca la gunoi dupa 3 ani.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru mgtow):

Uleiul este ca si shaorma: fiecare producator isi pastreaza reteta secreta; in felul acesta, daca amesteci produsee ori te apuca diareea, ori precipita aditivii din uleiurile amestecate si te c... pe el de motor.winking laughing laughing laughing

| mgtow a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Ma refer ca sa fie acelasi tip ca in manual

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca pune eticheta LL inseamna ca tine 30.000 km sau 2 ani in caz ca nu faci 30.000 km. Daca nu inseamna ca ai dat bani de pomana pentru aceeasi vizcozitate de ulei care nu are cine stie ce diferenta. Puteai incerca castrol edge fully sintethic de viata prelungita.

| Florian1999 explică (pentru mgtow):

Pai ce ulei am eu e full sintethic

| mgtow a răspuns (pentru Florian1999):

Dar daca nu zice ca tine 2 ani sau 30000km pedegeaba mate

| HadesSs a răspuns:

Sigur e 10w60 ca si nu 10w40 nu am auzit de asemenea ulei, din ce an e masina?

| Florian1999 explică (pentru HadesSs):

Din 2001, Ulei din acesta a avut băgat timp de 10 ani!