| TraSneL a întrebat:

Ce ulei este recomandat pentru un Opel Astra G Coupe 2.0 DTI 101 CP?

8 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Si in acelasi timp Castrol este cel mai falsificat ulei din lume si poate fi ai prost ca altele, si scump. Se recomanda 10w40 daca consuma, daca nu consuma e f bun cel original 5w40.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Nu te supăra,colegu',dar se falsifica Mercedes-Benz,se falsifica iPhone, se falsifica aproape tot in lumea asta, inclusiv oamenii, de ce crezi ca, Castrol e singurul ulei care se falsifica și de unde știi ca nu sunt toate false? Asta așa ca sa vorbim logic. Și in legătura cu logica asta: "Se pune 10W-40 dacă mănâncă, dacă nu mănâncă, poți sa ii pui 5W-40, eventual 0W-40" e o chestie fără sens. Dacă o mașina mănâncă ulei, ii poți pune și de gătit, ca oricum il consuma, indiferent ca e cel mai subțire sau cel mai gros. Se recomanda peste 140.000 km 10W-40 pentru ca e puțin mai gros in comparație cu 5W-40, ceea ce înseamnă ca opune mai multă rezistența la forța de frecare,forța de frecare care se găsește între cămașă pistonului și piston,in principal, dar și in alte piese, iar uleiul fiind mai gros, e mai rezistent și protejează mai bine de uzura piesele metalice, care se freacă una de cealaltă. Sper sa nu te fi supărat. Îți doresc succes!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma supar, sunt prea batran pentru asta, umblu in motoare din 1980. Cine intreaba zilnic despre tot felul de masini si vrea sa invete despre ele ( ca eu stiu cu cine avem a face, de aia raspund fara informatia ceruta ) sa intre pe cluburi specifice nu aici unde specialistii de baza sunt in tunsori si kendana. Tu daca vrei sa afli care sunt secretele uleiului pot sa-ti spun daca esti interesat.

| xerxes1 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Spune-i macar ca intercolerul raceste aerul de laturbina ca eu nu m-am inteles cu el.
A zis ca din intercooler curge ulei cand il demontezi, deci raceste ulei.
rolling on the floor

| xerxes1 a răspuns (pentru xerxes1):

Altul mai nestiutor ca el i-a dat si funda:
https://www.tpu.ro/go-to-answer/15721121/

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru xerxes1):

Eu nu ma enervez, gradina e mare, nu stie nimeni ce competente are cel care raspunde. Aici nu trebuie obligatoriu sa iasa specialisti de vreun fel din raspunsuri. Poporului roman ii place si folclorul.

| xerxes1 a răspuns:

10w40 este un ulei ieftin semisintetic care are vascozitatea la rece 10 iar la cald 40.
5w40 este mai scump este full sintetic si este ceva mai fluid la rece, la cald fiind identic cu celalalt.
Fugi de Castrol.
Deci recomand 5w40 chiar daca consuma ulei.
Liquy Moly, Divinol, Aral, Mobil etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă are peste 140.000 km, îți trebuie un ulei 10W-40. Eu personal pot recomanda Castrol, pentru calitatile pentru care le are uleiul lor, in privința turatiilor ridicate. Deci in concluzie Castrol 10W-40 Diesel! Succes și sper ca ti-am fost de ajutor!