| IulianRomica a întrebat:

Ce ulei bun de motor trebuie pentru Opel Astra G si cati litri intra la schimbul de ulei?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Putem discuta o luna despre uleiuri fara sa epuizam subiectul.
Conteaza vascozitatea 5W40, 5w30, 10w40, dar cel mai mult conteaza calitatea uleiului si intervalul de schimb.
Mai conteaza si calitatea filtrelor de ulei chiar daca cei mai multi ignora acest lucru banal.
Filtrul de ulei este un element extrem de important deoarece lasa sa treaca impuritatile cu o anumita dimensiune prin ele.
Iar cele chinezesti nu respecta niciun fel de standard.
Sunt ieftine, arata la fel ca cele de firma, chiar numele seamana putin. happy
Uleiurile scumpe si renumite sunt contrafacute uneori.
Eu folosesc pentru masinile pe care le am la firma doar 5W40 ARAl si filtre Bosch.
Am folosit Castrol 5W40 magnatec o vreme dar am observat un consum crescut de ulei si nu intotdeauna bidoanele erau sigilate cum trebuie.
Elf 5W40 mirosea a ulei ars doua dintr masini faceau ca tractorul.Am auzit dupa aceea ca ar fi facut pe la Brasov.
Le-am pus 5W40 Aral a doua zi si s-a rezolvat problema.
Am incercat si un 10W40 pe o duba Opel si parca nu mai tragea la fel ca inainte si se incalzea mai repede.
L-am dat jos dupa 2000 de km si am pus 5W40 Aral si merge ca unsa.

| IulianRomica explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru raspuns. Cam cat ar costa litrul de Ulei Aral 5W40 si cat intra la un Opel Astra G? happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru IulianRomica):

Intra in jur de 4l si costa cam 100de ron bidonul de 4l.

http://www.epiesa.ro/ulei-motor-aral-high-tronic-5w40-4l-acc-18.htm

4 răspunsuri:
| MariusF23 a răspuns:

Depinde de motor. De obicei 5W30 e standard, dar nu stiu.

| IulianRomica explică:

Iti multumesc mult happy