| anonim_4396 a întrebat:

Salut colegi! Vreau parerea voastră, vreau sa imi cumpăr un Bmw 520d dar nu stiu ce model ori f10 184cp 2010 ori e60 163cp 2008? Voi ce ati alege? As vrea sa ma duc pe f10 dar tot ma sperie lumea ca are probleme cu distribuția ba cu pompa de ulei, sunt in marii dubii! Va rog ce ziceti? Ce sa fac? Multumesc anticipat!

17 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

La Bmw orice ai alege sa fie tractiune integrala altfel e jale mai ales daca nu esti sofer cu vechime in a conduce tractiune spate.
In alta ordine de idei eu as alege utilitatea si mai putin sportivitatea sau aspectul.
Da voi inca cei tineri si nerutinati alegeti in spirit de turma.
Nu ma pot pronunta dintre cele doua modele ca nu am avut deci nu ar fi ok sa-mi dau cu pararea despre fiabilitatea sau altceva ce le implica.

| MarYus_LuPu_1999 a răspuns (pentru Simpatic):

Am deja un ford kuga si un t5, si lasi vrea mai mult de joaca, dar nu joacă din aia prostească sa pun in pericol viata altor participanti la trafic într-un loc retras si pentru plăcerea de a conduce, nu mai vreau mașini sa merg cu ea doar de nevoie

| Simpatic a răspuns (pentru MarYus_LuPu_1999):

Nu te mai gandi niciodata la joaca, la tuning sau alte prostioare cand esti pe sosea trebuie sa fii un simplu sofer disciplinat, asa trebuie sa se comporte si un incepator si la fel trebuie sa se comporte si multiplii campioni la F1 sau orice alte competitii cu masini de viteza, orice alt comportament contrar aduce probleme.
Chiar daca esti sa zicem un pilot profesionist de rally, ai o masina echipata, modificata etc ca la carte si conduci ca la rally, cu siguranta cineva nepregatit sau neatentiti iti taie calea de ex. si iese jale, in final numai conteaza ca esti cel mai bun pilot daca tu nu ai condus ca pentru sosele unde se gasesc tot felul de oameni ci tu ai condus exemplar dar ca pentru rally.
De ce ti-am dat acest exemplu? un cunoscut de-al meu care tot asa avea masina cu tractiune fata de zi cu zi si-a luat o bazdaganie de asta cu tractiune spate doar de distractie cum zici tu, mai un cerculet prin parcari mai un tuning etc
Cand a calcat-o mai tare si a prins o baltoaca, a facut prapad precum gogoie https://www.youtube.com/watch?v=dqJ0Pwg9-JA
Deci incetati mai oameni dragi cu teribilismul, masinile nu se cumpara din distractie, de a te distra, pentru ca linia este foarte scurta si putini sunt atat de echilibrati psihic incat sa mearga cu masinile lor de zi cu zi pe circuit cand au chef de distractie si apoi linistiti in fiecare zi pe sosea, sunt oameni cu bolizi in Romania care fac asta, au masini de peste 400-500-800 de CP, se dau pe circuit din placere cum e pe la Adancata, apoi prin oras merg corect si regulametar, la fel cum sunt teribilisti care cu "bolizii" de 140 de CP ii vezi la stiri ca s-au luat cu opel bertone si alte minunatii de masini preparate care erau la moda acum 30 de ani;) si au ajuns prin stalpi.
Pe acelasi model de mers pe circuit si apoi chill sunt si nemtii cu al lor Nürburgring.
Deci daca acel tip de distractie il vrei precum cunoscutul meu de care ti-am povestit, mai bine ramai cu masinile pe care le ai ca e mai safe.
Vrei sa-ti zic eu masina tare cu putere mica care imi da fiori de cate ori ma urc in ea si nici nu e bemewe sau ceva rahat care a fost gandit prost cu tractiunea spate? honda civic 1.5 turbo de 182 cp, imi place la nebunie masinuta asta, nici nu te dai mare cand esti in ea nici nu este masina de cocalar cum e considerata bmw, are putere cat trebuie si cand trebuie, nici nu o tunez nici nimic, ma doare in cot ca altii isi cumpara bmw de astea de vechi si ruginite cu 300 de cp de fabrica cu cati bani am dat eu pe ea, adica e mai scumpa si nu are piele si trapa si 400k kilometri reali;)
pe de alta parte toti care ti-am scris impotriva nu am facut-o sa te jicnim cat am facut-o sa te facem sa iti schimbi opinia, nu se mai merita fratilor bmw vechi si tractiune spate pe soselile super aglomerate din romanica.

| MarYus_LuPu_1999 a răspuns (pentru Simpatic):

Salut,am deja un t5 care imi fac traba cu el si as vrea ceva de plimbare si un pic jucăușă de vechime am nu pot zice ca sunt un criminal prin trafic laughing merg încă ca un bătrân nici chiar dar aproape laughing

| Simpatic a răspuns (pentru MarYus_LuPu_1999):

winking

| Violleta2022 a răspuns:

Ia-ti o masina mai noua de banii aia, decat o vechitura de BMW de 10-12 ani. Chiar nu merita sa bagi bani cu caruta in rable.

| MarYus_LuPu_1999 a răspuns (pentru Violleta2022):

Dar bmw 520d e60 163cp e o mașină fiabilă, însă 520d f10 e treaba cu distribuția si de asta mă sperie mai mult

| Violleta2022 a răspuns (pentru MarYus_LuPu_1999):

Daca ai deja masini de toata ziua, ramai cu ele si nu mai cumpara alte vechituri.
Strange banii si invata sa sofezi pe ce ai acum, iar in cativa ani iti poti cumpara una noua, sau relativ noua, care iti va fi draga si nu va necesita reparatii.

| ywar a răspuns:

Ce-ti trebuie bai puta tie BMW? Ai si o varsta si o eperienta care sa-ti permita sa il stapanesti! Pe urma faceti blestematii pe drumurile publice.

| MarYus_LuPu_1999 a răspuns (pentru ywar):

Am 2 ani pe permis si plus 7 ani fara permis? eu zic ca pot sa il stăpânesc in plus nu e cine stie ce bestie e 2.0 pana la urma?

| ywar a răspuns (pentru MarYus_LuPu_1999):

7 ani fara permis = parnaie! Da-mi te rog adresa sau fa-ti autodenunt pentru a ajunge acolo unde ti-e locul!

| MarYus_LuPu_1999 a răspuns (pentru ywar):

Tu ai o problema si te descarci pe intrebarile altora, eu am pus o intrebare sa primesc o parere nu am ajuns la poliție, da? Nu stiu cum ai reusit sa iei campionul zilei!

| ywar a răspuns (pentru MarYus_LuPu_1999):

Mai copilutule! Citeste legislatia si ai sa vezi ca atunci cand esti prins la volan fara permis valabil ti se intocmeste dosar penal. Asa era ultima data cand m-am uitat eu. Cum ai ajuns tu la concluzia ca ma descarc? Doamne fer! Ce gresesc? Daca gresesc, iarta-ma!

| Simpatic a răspuns (pentru ywar):

Ai si dreptate dar nu in toate cazurile, uite eu am fost un adolescent teribilist am inceput sa conduc pe un bmw cu tractiune spate era celebrul de acum e46, vorbim de acum 12-13 ani in urma, n-am avut nicio problema cu ea, o mai dadeam de gard la propriu incepator fiind dar in trafic nu am creat probleme altora nici nu am derapat si nici nu am ajuns la stiri.
De multe ori in multe situatii am ajuns la concluzia ca si tractiunea fata este problematica datorita caracterului subviratoriu.
Oricum nu as alegea altceva decat tractiune fata sau integrala, stiindu-se probleme tractiunii spate pe orice sezon in conditii de carosabil umed, polei, gheata etc pe langa caracterul supraviratoriu.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Un audi sau mercedes nu iti place? Daca vrei musai BMW eu as mai strange niste bani si as face schimbul de distributie la F10.Sau cauta unul cu acte in regula ce il are facut.Asa scapi de stres si ai masina buna. Daca te ajuta, am amic ce are de un an E60 2.0 177( motorul cu probleme la distributie ) si nu are treaba. Eu am ceva cu motorul de 2.0 TDI CR de la audi si la fel nu am treaba.

| MarYus_LuPu_1999 a răspuns (pentru ClaudiuM1997):

Multumesc mult ma bucur ca mai sunt oameni care oferă informații pe platforma aceasta, o sa tin cont de parerea ta, multumesc mult!

| MarYus_LuPu_1999 a răspuns:

Si eu vreau o parere pentru masinile date, nu ca nu trebuie sa iau Bmw ca nu stiu ce, am zis ca pe platforma asta o sa gasesc niste păreri bune dar vai de capul meu