| AidDja a întrebat:

cu se poate curata catalizatorul la masina...benzina? Din cauza catalizatorului infundat se poate opri motorul subit din mers?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cel pe benzina nu se curata. Cel pe motorina mai greu. Cumpara altul!

| relian a răspuns:

Daca ai probleme la catalizator o sa ti se aprinda CHECK ENGINE. Daca tu nu ai nimic aprins atunci nu ai de ce sa iti faci griji in aceasta privinta.Acum ca vrei tu sa cureti, nu ai ce si nici cum, cel putin eu nu am auzit de catalizatoare curatate.Cind iti da cod aia e trebuie schimbat, dar nu ca nu ar mai merge masina ci pentru ca nu vei putea trece inspectia tehnica.Asa poti merge fara probleme nai treaba. Poate singura chestie e sa fie un consum mai crescut pentru ca calc nu mai are informatii de la catalizator si face amestecul fara el, deci e nitl ridicat consumul. Daca se poate opri motorul in mers? Nu se opreste motorul in mers, pentru ca nu ai tu catalizatorul obturat de tot astfel sa nu mai poata trece nimic prin el, deci stai linistit.

| AidDja explică (pentru relian):

Chestia e ca de la un timp de vreme mi se opreste motorul apoi pornesc si merg cat merg si iar se opreste apoi poate sa nu se mai opreasca 50 de km

| TrăieşteClipa a răspuns:

Se inlocuieste cu altul, chiar de alta marca, daca se potriveste fizic.
Exista si catalizatoare universale.