| SkuLL07 a întrebat:

Salut,cum pot lasa masina in viteza fara sa se zmunceasca atunci cand iau piciorul de pe ambreiaj..Am vazut la mai multi ca opresc masina, masina e in continuare in viteza iau picioru de pe ambreiaj si masina nu se zmunceste,sau masina e pornita, e in viteza, iau picioru de pe ambreiaj si tot nu se zzmunceste.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil e scoasa din viteza. daca iei piciorul de pe ambreiaj si nu accelerezi se smunceste si se opreste motorul

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cu motorul pornit, nu poti sta pe loc in viteza, decat cu ambreajul calcat. Cand incepi sa-l ridici, masina va pleca de pe loc; daca nu stii sa faci plecarea, va smuci, si se va oprit (si motorul, si masina).
Cand parchezi, opresti motorul, o bagi in viteza si lasi ambreajul fara nici o smucitura.