| ToReEtO a întrebat:

Salut
Cum pot strange frana de mana la un opel corsa c(2002) pentru ca nu tine aproape deloc?
Am inteles ca trebuie sa desfaci ornamentul de la ea dar nu stiu exact ce surub trebuie strans.

Răspuns Câştigător
| 0rlando a răspuns:

Mergi la orice service sau de ce nu, la o vulcanizare, că se pricep și băieții de acolo să strângă un șurub, iar dacă nici atunci nu ține frâna, probabil trebuie să schimbi saboții.

2 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Daca pe spate ai tamburi si nu discuri, ar trebui sa verifici mai intai sabotii si sistemul de autoreglare al distantei dintre saboti si tambur. Asta din urma se mai gripeaza si frana nu mai lucreaza cum trebuie. Pe langa cursa lunga a franii de mana, alt simptom al functionarii defectuoase al sistemului de autoreglare este cursa mai lunga a pedalei de frana. Ai observat asa ceva?

| akaleesh20 a răspuns:

Du-te la un service auto nu costa mult, decat sa gresesti sa sa iti risti viata aiureawinking