| duta2000 a întrebat:

Salut sunt Dragos tu cred ca te pricepi. Deci cand mecanicul a desfacut acel surub, din mijlocul discului care strange cred capatu de bara, mi-a spus sa pun piciorul pe frana. ok frana mergea normal. a batut cu ciocanu, pana la urma a scos capatu de plantara.bun...La punerea capatului nou, dupa ce a pus capatu a fixat burdufu a pus colierul trebuia sa sranga a cel surub iar mi-a spus sa apas frana. de data asta! frana se intepenise ceva mai mult fata de cum era normal mi s-a parut ciudat. a strans tot a pus tot plec cu maina, in proba cand pun frana trepideaza usor si niste zgomot in plus apas frana incercand sa opresc in mers pedala parca e blocata, cand se opreste masina atunci scapa si pedala si de abia atunci parca se deblocheaza si merge pana jos astept raspuns de la tine te rog! Dragos.

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Depinde ce masina este daca este una cu ABS cu siguranta este de la senzorul de la ABS, daca este fara or a,, turtit" un capat de surub, or a strans prea mult frana si nu se elibereaza cum trebuie, or este vreo piatra la discul de frana si patineaza si face zgomot. Cel mai probabil este de la ABS. Iti recomand sa schimbi mecanicul din moment ce a batut cu ciocanul sa desfaca planetara, asa ceva se facea acum 10 ani la Dacii, Oltcit, Trabant etc. Au aparut pistoalele pneumatice de atunci si nu mai treuie schimbat acel surub de fiecare data!