| georgerdc a întrebat:

Salut! Cunoasteti un parc auto din Bucuresti sau din afara lui care sa fie sigur, serios in ceea ce priveste vanzarea de masini la mana a 2 a? Ma tot uit peste tot si imi e frica sa nu fac vreo greseala...

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Mergi dupa vorba ce este bun si de calitate nu este ieftin, insa la samsarii autohtoni fie ca vorbim de parcuri deci persoane juridice fie de samsari persoane fizice, chiar te poti astepta la orice, adica sa iti vanda o epava dar la un pret mai mare decat face, ca sa nu bata la ochi.
Ai nevoie de un amic foarte priceput la masini si sa faci test drive plus pentru linistea ta sa o testezi la un service bun inainte de cumparare, kilometrii sunt cei reali daca masina e vanduta de parc auto persoana juridica, dar eu nu doar despre km mi-as face griji, pot fi rable care au in bord doar 20.000 km dar ele au fost dauna totala!
E si dupa noroc dar si dupa buget!
As sta departe de dieseluri daca as avea de facut drumuri preponderent in oras!

| Violleta2022 a răspuns:

Atentie, majoritatea din cei care vand acolo sunt samsari, care aduc masinile de afara si le re- vand in tara, sau masini facute din bucati dezmembrate, de la cele accidentate, sau masini furate si vandute pe piese, cu ceasurile de bord modificate, ma refer la numarul de km care este dat inapoi samd.
Doar 5-10% sunt oameni simpli si cinstiti, dar aia incearca sa-si vanda masina prin anunturi locale sau online, ca la pietile astea sunt de multe ori amenintati de samsari, ca le fura clientelea si oamenii pleaca, decat sa pateasca ceva.

Ia cu tine un mecanic-auto batran si foarte bun, daca vrei sa te uiti la masini, ca omul sti la ce sa se uite si ce este stricat, modificat, falsificat samd.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tiriac auto.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu cauta vanzatorul potrivit, ca nu cred ca exista vreunul cu toate masinile bune. Toti mai au si epave, defecte despre care nu stiu nici ei, etc. Totusi cumperi masina veche.
Apeleaza la o persoana care verifica masinile cum trebuie, si poti cumpara de oriunde, daca el iti spune ca e ok.
Cel mai cunoscut este asta https://www.facebook.com/masinapotrivita/
Nu stiu cat costa serviciile sale, dar cu el poti cumpara de oriunde, nu mai trebuie sa platesti 4000e pe masina de 2500e, cum se intampla atunci cand mergi la un parc auto.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Cel mai sigur este să găsești o mașină direct de la proprietar. un om care a cumparat-o de nouă și acum o vinde.
Eu am cumpărat un Porsche Cayenne in 2007. m-a costat 120 de mii de dolari și incă o mai folosesc. pe bord are doar 70 de mii de mile, am tinut-o doar in garaj și i-am făcut intretinerea cum spune carte. Nu intenționez s-o vănd, dar acum acum valoarea ei cred se află la o mie de dolari.
Sunt sigur că există și in Romania oameni care și-au ingrizit mașinile și acum le vănd

| Vasilake a răspuns:

Ia de la primul propietar masina de maxim 2 ani vechime.