| edy423 a întrebat:

Salut, dacă am achiziționat un autovehicul și am schimbat numerele de înmatriculare, rovigneta rămâne valabila?
*întreb pentru ca am văzut ca pe acea chitanță încă sunt numerele vechi

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ramane, trebuie doar sa faci o cerere la cndar sa le spui ca ai schimbat numerele

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Nu mai trebuie cerere.
E valabila automat.
Verifici pe etarife cu numarul de sasiu.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si ia explica mi mie de unde stiu camerele care verifica rovignieta ce serie de sasiu are masina? Alea citesc doar numerele de inmatriculare.

Ia si citeste pct 9 de aici

http://www.cnadnr.ro/ro/produseservicii/roviniete-0

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Eu am citit cateva zile in urma ca este valabila si gata.
Aici pe pagina care o dai tu spune sa mergi la ei sa declari ca ai numar nou.
Dar eu am citit ca se actualizeaza automat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Verifica

http://www.cnadnr.ro/ro/verificare-rovinieta

| edy423 explică (pentru anonim_4396):

Când introduc nr de înmatriculare și seria de la sașiu îmi arata tot numărul vechi